Sposób na zakola – 4 sposoby jak radzić sobie z zakolami

sposoby na zakola przed i po

Zakolami nazywamy przestrzenie w części skroniowo-czołowej, na których nastąpiło przerzedzenie lub całkowita utrata włosów. Pusty obszar skóry stopniowo się powiększa, co niestety prowadzi do pogorszenia wyglądu i wynikającego z tego pogorszenia samopoczucia. Zakola mogą pojawiać się u mężczyzn i u kobiet w różnym wieku, chociaż najczęściej dotyczą panów, którzy przekroczyli 35 rok życia. Co zrobić z zakolami, by nie były tak bardzo widoczne? Czy są jakieś sposoby na zakola – domowe i profesjonalne – które pozwolą się ich pozbyć i znów cieszyć się bujną czupryną?


Spis treści do artykułu:

Czy sposoby na zakola są zawsze skuteczne?

Zakola są utrapieniem współczesnych mężczyzn i kobiet. O ile zbytnio się nimi nie przejmowano kilka wieków temu, o tyle w aktualnych czasach sprawiają, że tracimy swoje naturalne poczucie własnej wartości i pewność siebie. Czy można coś z nimi zrobić? Oczywiście, że tak. Sposobów na zakola jest kilka – zaczynając od leczenia w domu poprzez profesjonalne zabiegi u specjalistów. Jednak jak wybrać prawidłową metodę zwalczenia zakoli? Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników:

  • Zasobność portfela – najtańsze są domowe sposoby a najdroższe oczywiście profesjonalne zabiegi, które mogą kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych,
  • Stopień rozwoju zakoli – co innego oznacza delikatna łysina, a co innego kilkadziesiąt procent skóry pozbawionych włosów
  • Wskaźniki genetyczne i predyspozycje do rozwoju łysiny – zdarzają się sytuacje, w których po prostu mamy predyspozycję do powstawania zakoli i wtedy nawet skuteczne leczenie będzie po prostu tymczasowe
  • Czasu, który możemy i chcemy poświęcić na leczenie

Brzmi zniechęcająco? Bez obaw! Z każdymi zakolami da się coś zrobić. Przejdźmy więc do sposobów na zakola, które można zastosować:

Metoda 1: Domowe sposoby na zakola

domowe sposoby na zakola zioła i inne naturalne produkty

Łysienie może pojawić się nawet w wieku nastoletnim – jest to bowiem głównie kwestia genetyczna, chociaż na osłabienie włosów może wpłynąć wiele różnych czynników. Przede wszystkim niewłaściwa pielęgnacja oraz nieodpowiednia dieta przyczyniają się do pogorszenia wyglądu włosów, więc podstawowy sposób na zakola to wzbogacenie swojego menu oraz stosowanie lepszych kosmetyków do włosów. Warto też odciążyć włosy, wstrzymując się na jakiś czas od zabiegów fryzjerskich, które je niszczą, jak farbowanie. Włosy osłabia również lokówka i prostownica, więc te metody układania włosów także warto ograniczyć. Jest również mnóstwo domowych maseczek odżywiających, które można zastosować, by w ten sposób poprawić stan włosów. Oto kilka wybranych:

  • olej rycynowy na zakola – świetnym sposobem na pobudzenie włosów do wzrostu i na ich zagęszczenie jest olejek rycynowy na zakola u mężczyzn i u kobiet. Świetnie sobie radzi ze zwalczaniem chorób skórnych oraz znakomicie nawilża skórę. Posiada przeciwgrzybicze właściwości oraz stymuluje włosy do wzrostu. Olejek można nakładać na całą długość włosów lub wcierać go jedynie w skalp.
  • ziołowe wcierki na zakola – najlepsze na porost i regenerację włosów są takie zioła jak kozieradka, skrzyp polny, łopian, a także pokrzywa.
  • oliwa z oliwek na łysienie – włosy można olejować również oliwą z oliwek. Już sam masaż głowy poprawia mikrokrążenie w skórze, a oliwa nie tylko spowalnia wypadanie włosów, lecz przyczynia się również do szybszego wzrostu nowych.

Metoda 2: Profesjonalny preparat na zakola

Co na zakola będzie najlepsze? W tej chwili można znaleźć w sklepach profesjonalne kosmetyki do pielęgnacji, jak specjalny szampon na zakola, odżywkę regenerującą do włosów, a nawet tabletki na zakola. Istnieje wiele takich środków, które zwykle zawierają stymulujące porost włosów zioła, albo hormony, które pozwalają ustabilizować gospodarkę hormonalną organizmu. Warto wiedzieć, że za łysienie w dużej mierze odpowiedzialne są geny, ale i właśnie hormony – zwłaszcza gdy jest to łysienie androgenowe, które może pojawić się i u mężczyzn, i u kobiet. Dobry sposób na powstrzymanie łysienia to wcieranie w skórę głowy takich środków jak monoksydil. To środek stymulujący mieszki włosowe, który jednak wykazuje największą skuteczność we wczesnych fazach procesu łysienia. Efekt nie jest trwały, ponieważ zaprzestanie kuracji może spowodować cofnięcie się uzyskanego efektu i to już w ciągu kilku miesięcy.

Gdy więc pojawią się zakola, leczenie powinno rozpocząć się możliwie jak najszybciej – niekoniecznie od wizyty u specjalisty trychologa. Wizyta u specjalisty będzie konieczna dopiero wtedy, kiedy nie pomogą nam żadne inne terapie ani sposoby zwalczania zakoli. Popularnym i naturalnym środkiem w tabletkach, stosowanym dla poprawy wyglądu włosów i pozbycia się zakoli, jest VitalHair. To produkt, który potrafi regenerować strukturę włosa oraz chronić go przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. W VitalHair znajdziemy:

  • biotynę do włosów, która rewelacyjnie sprawdzi się w przypadku zakoli,
  • wyciąg z pestek winogron,
  • ekstrakt z kiełków grochu,
  • cynk,
  • krzem,
  • selen,
  • a także witaminę B6.

Patrząc na skład VitalHairu wydawać się może, że są to proste składniki, które niewiele wniosą do naszego organizmu. Jednak nic bardziej mylnego! Fenomenem tych kapsułek nie jest prostata, a przygotowanie substancji aktywnych na poziomie mikroskali. Dokładne proporcji mieszanki z kapsułek nie są jawne i nie ma w tym nic dziwnego. Aktualne badania kosmetologiczne dowodzą, że zmiana składnika nawet na poziomie 1 mikrograma potrafi całkowicie zmienić właściwości produktu. Właśnie dlatego nikt nie chce udostępniać dokładnych proporcji swoich produktów.

Metoda 3: Inna fryzura na zakola

Czasami niestety żaden lek na zakola nie działa i jedyny sposób to odpowiednie ułożenie włosów, by móc ukryć łysienie najdłużej jak to jest możliwe. Pojawia się pytanie jak ukryć zakola, by nie wyglądać śmiesznie? Można zastosować specjalną fryzurę na zakola! Kobiety niewątpliwie są w lepszej sytuacji, gdyż u nich zwykle dochodzi tylko do wyraźnego przerzedzenia włosów, a nie ich całkowitej utraty. Ponadto mają dłuższe włosy, które można wymyślnie zaczesać i nikt się temu nie dziwi. Przy gęstych włosach u panów nie ma szczególnych problemów z zakolami – można bowiem zaczesać je ładnie do przodu, albo wykonać takie cięcie, by czupryna była nastroszona na górze i ładnie opadała na przykład na jedną skroń.

Można też skorzystać ze współczesnego trendu do golenia włosów po bokach, a pozostawiania gęstej czupryny od czoła do karku. Taki irokez bez stawiania włosów świetnie pozwala ukryć zakola. Jeśli zaś są one bardzo wyraźne, a reszta włosów słaba i przerzedzona, lepiej będzie ogolić głowę na łyso, by nie wyglądać śmiesznie.

Metoda 4: Zabiegi trychologiczne na zakola

Czasami nawet najlepszy środek na zakola po prostu nie działa. Wiele osób decyduje się wówczas na poddanie różnym zabiegom trychologicznym, które mają na celu poprawę sytuacji.

Źródło: Youtube.com, kanał: Medical Hair Transplants & Aesthetics

  • Gdy pojawią się zakola u mężczyzn, leczenie może polegać na przykład na przeszczepieniu włosów. Pobiera się wówczas mieszki włosowe z jednego miejsca i przenosi w wyłysiałe miejsce. Jest to jednak bardzo inwazyjny sposób na zakola, który może pozostawić blizny.
  • Dość skuteczna, a mniej inwazyjna jest mezoterapia, a także grzebień laserowy. Taki grzebień jest specjalnym, medycznym urządzeniem, które może być stosowane w domu. Sprawdzi się również kriomasaż oraz terapia UVA/UVB/PUVA.

Jeśli ktoś chce poczytać więcej o tym jak powstają zakola, co robić by się ich pozbyć i jak takie operacje czy mocno inwazyjne leczenie może w tym pomóc, powinien przeczytać obszerniejszy tekst, przygotowany specjalnie na ten temat! Znajdzie tam dokładne opisy i porady.

Sposób na zakola u mężczyzn i u kobiet

U przeważającej części mężczyzn i u wielu kobiet zakola powstają na skutek działania hormonów. Chodzi tu o androgeny, czyli hormony płciowe, występujące u mężczyzn i w małym stężeniu również u kobiet. Jeśli u pań ich stężenie wzrasta, pojawia się przerzedzenie włosów w części skroniowo-czołowej oraz na czubku głowy. Najlepszy sposób na zakola u dziewczyny to więc ustabilizowanie stężenia hormonów. Androgeny powodują gorsze ukrwienie mieszków włosowych, odpowiedzialnych za zakorzenienie włosa. Wyrównanie ich ilości w organizmie błyskawicznie pomaga. Samo osłabienie włosów jest zaś często spowodowane ich zniszczeniem przez farbowanie czy kręcenie. Powstrzymanie się od tego również wpłynie pozytywnie na włosy.

U panów łysienie często wynika z odziedziczenia genu łysienia po ojcu. Jeśli to hormony, łysienie można leczyć odpowiednimi lekami. Czasami jednak łysienie wynika ze stosowania na przykład leków na depresję czy nadmiaru stresu. Może również być skutkiem ubogiej w witaminy diety. Jeśli więc ktoś chce wiedzieć z czego dokładnie wynikają u niego powiększające się zakola, jak się ich pozbyć i jak przeciwdziałać dalszemu łysieniu, mimo wszystkich możliwych podjętych kroków – powinien wybrać się do trychologa. W jego gabinecie uzyska fachową diagnozę i porady, które pomogą zwalczyć nawet najbardziej zaawansowaną formę zakoli.

Ostatnia aktualizacja tekstu: 22.12.2019
Źródła:
  1. Mezoterapia igłowa skóry głowy osoczem bogatopłytkowym jako metoda redukcji nadmiernego wypadania włosów.; Klonowska, Joanna.; 2017
  2. Finasteride in androgenetic alopecia in men.; Walkowiak, Hanna.; Postepy Dermatologii i Alergologii 24.3 (2007): 133
  3. Wpływ testosteronu na organizm człowieka.; Wójcicka, Monika, et al. 
  4. Trychologia kosmetyczna jako metoda diagnozy oraz leczenia wybranych schorzeń skóry głowy i włosów.; Matysek-Nawrocka, Marlena, Maria Bernat, and Michał Koziarski.; Medyczne aspekty kosmetologii i dietetyki: 7.
  5. Analysis of alopecia areata treatment in a group of children at the Dermatological Department, Silesian Medical Academy in 1997-2001; Lis, Anna, Dominika Wcislo-Dziadecka, and Grazyna Kaminska; Postepy Dermatologii i Alergologii 20.5 (2003): 267.