Zniszczone włosy – regeneracja, pielęgnacja, preparaty

suche i zniszczone włosy - regeneracja

Włosy suche i zniszczone to problem, z którym w dzisiejszych czasach zmaga się niejedna kobieta. Wpływ na taki stan rzeczy ma nie tylko nieodpowiednia dieta obfitująca w wysokoprzetworzone produkty spożywcze. Jednak przede wszystkim ich niewłaściwa pielęgnacja. Zastanawiając się jednak nad tym, jak zregenerować włosy warto w pierwszej kolejności sprawdzić, z jakiego powodu kosmyki się przesuszają, wprowadzając następnie na co dzień odpowiednią pielęgnację. Co na suche i zniszczone włosy powinno zatem pomóc?

Spis treści do artykułu:

Powstawanie zniszczonych włosów

Bardzo zniszczone włosy to najczęściej wynik poddawania kosmyków takim zabiegom fryzjerskim jak suszenie, prostowanie, farbowanie oraz rozjaśnianie. W sytuacji, gdy wszystkie te czynności wykonywane są w nieumiejętny sposób, to naturalna otoczka tłuszczowa otaczająca każdy włos zostaje zdestabilizowana, przez co łuski kosmyków zaczynają się rozchylać. Zjawisko to doprowadza do znacznie szybszej utraty wody, przez co włosy stają się nadmiernie przesuszone. Takie włosy można bardzo łatwo pomylić z włosami zniszczonymi. Jednak warto wiedzieć o tym, iż pomiędzy nimi występuje jedna dosyć istotna różnica.

Przesuszone włosy niekoniecznie są zniszczone!

Bardzo zniszczone włosy pozbawione są całkowicie elastyczności i z czasem zaczynają się łamać, jednak w odróżnieniu od przesuszonych kosmyków mogą się przetłuszczać i błyszczeć. Aby przesuszone włosy wróciły do swojego pierwotnego stanu, nie trzeba oczywiście rezygnować z zabiegów farbowania oraz stylizacji włosów. Jednak należy wówczas pamiętać, aby w odpowiedni sposób zabezpieczyć swoje kosmyki przed zbyt wysoką temperaturą. Następnym bardzo ważnym krokiem jest odpowiednia regeneracja włosów. Zadbać o to należy przy pomocy właściwie dobranych produktów kosmetycznych oraz suplementów diety, ponieważ o włosy należy dbać nie tylko od zewnątrz, ale również od wewnątrz.

Regeneracja włosów zniszczonych 

Jednym ze skuteczniejszych sposobów na walkę ze zniszczonymi kosmykami jest oczywiście wdrożenie odpowiedniej diety. Dodatkowo wzmacniając jej działanie warto dobrymi suplementami diety. Świetną propozycją mogą być tabletki VitalHair, które wygrały w ankiecie, którą przeprowadziliśmy wśród naszych czytelników na początku 2019 roku. Dlaczego one? Przede wszystkim z uwagi na w pełni naturalny skład są one całkowicie bezpieczne dla zdrowia. Regularne przyjmowanie tych tabletek zabezpiecza włosy przed różnego rodzaju uszkodzeniami. Pozwala także zniwelować negatywne oddziaływanie stresu oraz innych czynników zewnętrznych na kosmyki. Lśniące włosy, które są niezwykle mocne oraz gęste to efekt, jaki można uzyskać, sięgając po wspomniane tabletki.


Pielęgnacja na zniszczone włosy

Kolejny świetny sposób na zniszczone włosy to oczywiście właściwa pielęgnacja. W przypadku bardzo zniszczonych włosów niezwykle ważne jest to, aby domknąć ich łuski, płucząc je najlepiej w chłodnej wodzie. Przed użyciem odżywki warto ponadto zakwasić włosy. Sięgając np. po płukankę z octu lub po płyn przeznaczony do pielęgnacji higieny intymnej. Przesuszone kosmyki potrzebują ponadto nawilżenia, dlatego też warto do swojej codziennej pielęgnacji włosów włączyć szampony, odżywki i maski, które zawierają takie składniki jak:

  • keratyna,
  • olej arganowy,
  • olej ze słodkich migdałów,
  • czy też masło shea.

Na kilkadziesiąt minut przed umyciem włosów warto na kosmyki nałożyć np. nierafinowany olej kokosowy (na włosy warto nałożyć wówczas czepek oraz ręcznik), spłukując go następnie szamponem. Taka maseczka dogłębnie odżywi i nawilży kosmyki, poprawiając zarówno ich wygląd, jak i stan.

Sprawdzone domowe sposoby na zniszczone włosy

Jeśli chodzi o domowe sposoby na zniszczone włosy, to w tym przypadku warto sięgnąć po własnoręcznie robione maseczki. Te z uwagi na zawartość wyłącznie naturalnych substancji nie obciążą zbytnio włosów. Pomogą za to je wzmocnić od nasady aż po same końce. Najpopularniejsza jest oczywiście uniwersalna maseczka z:

  • oliwy z oliwek,
  • żółtka,
  • witaminy A.

Sposób przyrządzenia:

Jedno żółtko należy wymieszać z kilkoma kroplami płynnej witaminy A oraz 1 łyżeczką oliwy. I taką miksturę nałożyć na włosy. Po upływie ok. 25 minut należy spłukać wodą z dodatkiem kilku kropel soku z cytryny. Do żółtek można również dodać kilka łyżek nafty kosmetycznej lub olejku rycynowego, spodziewając się podobnych efektów. Zabieg należy powtarzać regularnie przez okres około 2 tygodni.

Podsumowując, każda z nas może odzyskać lśniące włosy!

Zarówno domowe sposoby, jak i dostępne w drogeriach kosmetyki mogą w widoczny sposób uporać się z problemem suchych i zniszczonych włosów. Warto jednak mieć świadomość tego, iż ze wspomnianym problemem należy również walczyć od wewnątrz. Sięgając w tym celu nie tylko po świeże owoce i warzywa, ale również po skuteczne suplementy diety takie jak np. wspomniany preparat na porost włosów VitalHair.

Ostatnia aktualizacja tekstu: 29.12.2020
Źródła:
  1. http://www.doctormed.pl/info/uroda/co-niszczy-moje-wlosy/
  2. https://www.belgraviacentre.com/blog/links-between-hair-dye-chemicals-and-hair-loss/
  3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3229938/