Wysokie czoło oraz zakola u kobiet i dziewcząt – przyczyny i leczenie

Wysokie czoło u kobiety

Zakola – czyli łysienie w obszarze czołowo-skroniowym – wydają się problemem wyłącznie męskim. Rzeczywiście, problem ten dotyczy głównie panów, jednak również wiele kobiet zmaga się z utratą włosów właśnie w tej części głowy. Zwykle przypadłość ta jest diagnozowana dosyć późno, jako że posiadanie długich włosów, grzywki, albo ich układanie w wymyślny sposób sprawia, że postępujące zakola są świetnie maskowane. W dodatku kobiety często uważają, że ich włosy wypadają nadmiernie, ponieważ są osłabione zabiegami fryzjerskimi i nie podejmują fachowego leczenia, lecz decydują się na lepsze szampony czy odżywki wzmacniające. Zakola u kobiet i zakola u dziewczyn nawet w młodym wieku (problem nie dotyczy jedynie osób w średnim wieku czy starszych, lecz również młodzieży) to jednak na tyle częsta przypadłość, że warto wiedzieć o niej możliwie jak najwięcej – choćby na wszelki wypadek! Jakie są przyczyny tego problemu i jak ukryć zakola? Co stosować, żeby pozbyć się problemu lub choćby spowolnić łysienie?


Spis treści do artykułu:

Zakola u kobiety a łysienie androgenowe

Powstawanie zakoli to proces, który zwany jest również łysieniem androgenowym. Jest bowiem związany z hormonami płciowymi – androgenami. Choć występują one również u kobiet, w zdecydowanie większej ilości mają je mężczyźni. Nadmiar androgenów u kobiet prowadzi do wielu różnych problemów i zaburzeń, jako że posiadają one działanie maskulinizujące. Między innymi takie panie mają poważniejsze problemy z cerą, może się u nich pojawić nadmierne owłosienie, albo właśnie łysienie typu męskiego. Dihydrotestosteron – DHT – który wytwarzany jest również w jajnikach, odpowiada za obkurczenie mieszków włosowych, które na skutek tego tracą zdolność normalnego wzrostu.

U mężczyzn skłonność do tworzenia zakoli jest dziedziczna – synowie dziedziczą po ojcach specjalny gen. Chociaż nieznane są konkretne przyczyny prowadzące do jego aktywacji, na łysienie ma także wpływ brak pewnych witamin i składników mineralnych, a więc nieodpowiednia dieta. Może ono też wynikać z przyjmowania niektórych leków – na przykład na depresję. Wielką rolę odgrywa także i stres, z którym musi się współcześnie zmagać sporo osób i który – gdy ma charakter silny lub przewlekły – wpływa na osłabienie kondycji włosów i całego organizmu.


Domowe sposoby na zakola u kobiet i dziewczyn – samodzielne leczenie

U kobiet może też wystąpić przerzedzenie włosów na czubku głowy. Jest ono zresztą obserwowane dużo częściej niż typowe zakola w części skroniowo-czołowej głowy. Istnieją jednak pewne domowe sposoby, pozwalające na wzmocnienie włosów i pozbycie się problemu. Jeśli nadmierne wypadanie włosów wynika właśnie z ich osłabienia na skutek złego trybu życia czy stylizacji, takie odżywianie powinno pomóc. Można stosować różne wcierki na zakola. Mogą to być albo gotowe produkty z apteki, albo kosmetyki domowej roboty. Warto zastosować między innymi:

  • napar ze skrzypu polnego – zawiera bardzo dużo krzemu, który pozytywnie wpływa nie tylko na kondycję włosów, ale i skóry oraz paznokci. Dlatego też warto skusić się również na suplementację tabletek ze skrzypem polnym.
  • wcierkę z kozieradki – to roślina z rodziny bobowatych, zwana także bożą trawką. Stosowana jest w kosmetyce właśnie na wypadające włosy. Wystarczy wcierać w skórę głowy przygotowany wcześniej preparat – przed każdym myciem. Zalewa się 2 łyżki nasion 2 szklankami wrzątku, odstawia do wystudzenia i gotowe!
  • olejek rycynowy na zakola – to sposób nie tylko na pozbycie się łysiny, ale i na zagęszczenie włosów. Można wetrzeć trochę olejku przed snem i pozostawić go na całą noc, albo pozostawić go na włosach przez 20 minut, a później umyć je szamponem jak zwykle.

Więcej sposobów można znaleźć w naszym oddzielnym artykule, opowiadającym o sposobach na zakola. To obszerny tekst, który przybliży wszystkim zainteresowanym wszystkie metody walki z łysieniem.

Profesjonalny sposób na zakola u dziewczyny – zabiegi i fryzury

Wysokie czoło modne było w okresie średniowiecza, jednak współcześnie kobiety nie chcą posiadać takiej wątpliwej ozdoby. Dobrze jest zgłosić się do specjalisty trychologa, który może zlecić stosowanie różnych preparatów lub suplementów diety, a także zaleci zgłoszenie się na różnego rodzaju zabiegi – jak:

  • mezoterapia,
  • kriomasaż,
  • czy terapia promieniami UV.

Najistotniejszą kwestią jest również i to, by ustabilizować hormony – jeśli przyczyną łysienia jest zbyt duże stężenie androgenów. Przyczyną łysienia może być także po prostu osłabienie włosów na skutek pewnych zabiegów fryzjerskich – zwłaszcza rozjaśniania włosów. Warto więc ograniczyć farbowanie, ale i zbyt silną i częstą stylizację włosów przy pomocy lakierów, żeli, lokówek czy prostownic. Ich długotrwałe stosowanie wpływa bowiem negatywnie na stan włosów.
zakola u kobiet
Można również zastosować specjalne tabletki na zakola – na przykład VitalHair, które zawierają same naturalne, aktywne składniki w dużych dawkach. To ekstrakt z kiełków grochu, wyciąg z pestek winogron, biotyna, cynk, krzem, selen oraz witamina B6. Idealnie dobrana kompozycja i proporcje sprawiają, że VitalHair powoli przejmuje samodzielne podium niekwestionowanego lidera w kategorii preparatów na wypadanie włosów. Jednak co my będziemy o nim opowiadać – koniecznie przytajcie o tych tabletkach same!

Zakola u dziewczyny – fryzury maskujące problem i preparaty farbujące

U kobiet problem łysienia na skroniach jest na szczęście dość łatwy do zamaskowania dzięki odpowiedniej fryzurze. Chodzi tu o wszelkie stylizacje z grzywką, albo z włosami zaczesanymi do przodu. To jednak fryzjer najlepiej dobierze fryzurę dla konkretnego problemu – warto więc oddać swoje włosy w ręce profesjonalisty. W maskowaniu zakoli może pomóc również spray farbujący skórę głowy, który można dobrać do koloru włosów. Nie można go jednak używać w nadmiarze, by nie podrażnił skóry głowy.

Podsumowanie

Koniec końców sposobów na radzenie sobie z kobiecymi zakolami i wysokim czołem jest naprawdę sporo. Nie warto podupadać przez nie w niepotrzebne nerwy i powodować tym jeszcze większą utratę swoich włosów. Trzeba przede wszystkim zabrać się za siebie, zrewidować swoje codzienne nawyki i dojść do sedna problemu. Dopiero wtedy możemy zacząć skuteczne leczenie i wdrożyć do swojego życia preparaty, które używane na co dzień – pozwolą nam zapomnieć o problemie z zakolami. W końcu zostawmy ten problem naszym męskim partnerom!

Ostatnia aktualizacja tekstu: 23.01.2020
  1. E. Podgórska, E. Drozd-Styk: Na ratunek włosom, Medycyna Estetyczna i Anti-Aging, 2016
  2. H. Wolska: Najczęstsze choroby włosów, [w:] M. Błaszczyk-Kostanecka, H. Wolska: Dermatologia w praktyce, Wyd. PZWL, Warszawa 2009, 229-306
  3. R.J. Rycroft, S.J. Robertson, S.H. Wakelin: Dermatologia, Wyd. PZWL, Warszawa 2014, 98-101