Przyczyny wypadania włosów – dlaczego tracimy nasze włosy?

przyczyny wypadania włosów u kobiet i mężczyzn i nastolatków

Piękne, zadbane i zdrowe włosy są nie tylko atrybutem kobiety, ale i mężczyzny. Każdy człowiek lepiej wygląda, gdy jego twarz otaczają zachwycające, miłe dla oczu włosy. Nie jest jednak łatwo utrzymać je w tak dobrym stanie, ponieważ osłabiają je zarówno liczne zabiegi fryzjerskie, jak i nieodpowiednia dieta lub stres. Ich wypadanie może być także skutkiem uwarunkowań genetycznych. Powody wypadania włosów mogą być różne, ale z pewnością wszystkie warto poznać, żeby lepiej zrozumieć swój problem i skuteczniej z nim walczyć! Zobacz u nas jakie są przyczyny wypadania włosów zależnie od płci czy choroby!


Spis treści do artykułu:

Przyczyny wypadania włosów

Włosy wypadają każdemu człowiekowi i jest to całkowicie naturalny proces. Każdego dnia tracimy wszyscy około 80-100 włosów, co wynika po prostu z procesu ich wzrostu i obumierania. Dzieli się on na 3 etapy, a ten ostatni może trwać kilka tygodni. W trakcie jego trwania włosy wypadają, a na ich miejsce wyrastają nowe. Problem pojawia się wtedy, gdy włosy wypadają w nadmiarze, a nowe nie zostają pobudzone do wzrostu. Przyczyny nadmiernego wypadania włosów mogą być różne – od ich nieodpowiedniej pielęgnacji, poprzez uwarunkowania genetyczne, aż po zaburzenia hormonalne. Odpowiedź na pytanie dlaczego wypadają mi włosy może być więc różna. Jeśli ktoś chciałby uzyskać profesjonalną pomoc, powinien zasięgnąć porady eksperta – specjalisty trychologa. Pomoże on określić przyczyny wypadania włosów w tym konkretnym przypadku. Jednak zdecydowana większość społeczeństwa, czyli około 95% odczuwa te same przyczyny, więc wizyta u specjalisty to raczej ostateczność niż konieczność.


Wypadanie włosów u kobiet i dziewcząt

Jeśli jakaś kobieta zastanawia się skąd u niej bierze się nadmierne wypadanie włosów, przyczyny mogą leżeć po stronie rozchwianych hormonów. U części kobiet pojawia się łysienie androgenowe, nazywane także łysieniem typu męskiego. Najczęściej u pań po prostu włosy przerzedzają się na czubku głowy, a linia włosów w części skroniowo-czołowej nie przesuwa się, choć one również stają się mniej gęste. Zbyt duże stężenie męskich hormonów płciowych może prowadzić nie tylko do nadmiernego wypadania włosów u kobiet, ale także między innymi do pojawienia się gęstszego owłosienia w innych partiach ciała czy do wystąpienia trądziku. Może to być skutek zaburzeń w organizmie, ale i przyjmowania leków hormonalnych – w tym wszystkiego rodzaju antykoncepcja hormonalna.

Jeśli chodzi o nadmiernie wypadające włosy, tarczyca również może być tego powodem.

  • Przyrost masy ciała,
  • rozdrażnienie,
  • osłabienie,
  • kołatanie serca,
  • ciągła senność

To inne wskazówki (poza wypadaniem włosów), że chodzi o problemy z tarczycą. Należy więc szybko zgłosić się na badanie TSH, by sprawdzić ilość tego hormonu. U kobiet wypadające włosy mogą też mieć związek z ciążą i okresem po niej. Zwykle w trakcie ciąży włosy stają się gęstsze i lśniące, by zacząć wypadać garściami po porodzie. Kto chce się dowiedzieć więcej na ten temat, niech zajrzy do naszego obszernego artykułu, poświęconemu ściśle temu zagadnieniu – Wypadanie włosów w ciąży i po przebytym porodzie

Wypadanie włosów u mężczyzn

U większości mężczyzn łysienie ma związek z odziedziczeniem odpowiedniego genu po ojcu. Jeśli więc nastolatek obserwuje, że ojciec powoli traci włosy, powinien solidniej dbać o swoje i zgłosić się do specjalisty, gdy tylko zauważy pierwsze niepokojące objawy. Wypadanie włosów u mężczyzn występuje przede wszystkim przez tak zwane łysienie androgenowe. Dotyczy ono co najmniej 50% mężczyzn w wieku 50 lat. Co ciekawe, pierwsze objawy łysienia mogą pojawić się już u kilkunastoletnich chłopców. Nie jest więc tak, że łysienie dotyka jedynie starszych, chociaż najczęściej występuje po ukończeniu 35 roku życia. Powodem jest w tym wypadku nadwrażliwość organizmu na dihydrotestosteron (DHT), należący do androgenów, czyli męskich hormonów płciowych. Łysieniu towarzyszy zwykle również nadmierne wydzielanie łoju oraz pojawienie się tłustego łupieżu. Wypadanie włosów z cebulkami, obkurczenie mieszków włosowych, zahamowanie wzrostu włosów – to wszystko skutki działania DHT.

Hormony a wypadanie włosów

Jeśli chodzi o wypadanie włosów, przyczyny tego procesu mogą wiązać się z hormonami. Kiedy układ hormonalny ulega zachwianiu, cały organizm przestaje funkcjonować poprawnie, a sygnałem tego może być między innymi zwiększone wypadanie włosów. Hormony pełnią w ciele człowieka wiele ważnych ról. Są odpowiedzialne także za włosy – ich wzrost, wypadanie i zdrowie. Jakie hormony przyczyniają się do utraty włosów? Niestety lista jest długa.

  • Testosteron,
  • dihydrotestosteron (jego pochodna),
  • estrogen,
  • progesteron,
  • tyroksyna.

Wszystko to hormony, które wpływają na włosy. To hormony płciowe i hormon produkowany przez tarczycę (tyroksyna). Kluczowe jest zachowanie ich w odpowiednim stężeniu. Jeśli chodzi o wypadające włosy, przyczyny mogą wynikać z tego, że nastąpił nadmierny spadek lub nadmierny wzrost danego hormonu. Wywołuje to nie tylko problemy z włosami, ale i wiele innych zaburzeń w ciele. Dlatego właśnie oprócz regularnego tracenia włosów mogą wystąpić u nas wahania nastroju, wyraźne problemy z samopoczuciem czy chociażby ciągłe zmęczenie.

Wypadanie włosów u nastolatków

Czemu wypadają włosy nie tylko osobom starszym, ale i tym, które dopiero się rozwijają? Nadmierne wypadanie włosów obserwowane jest również u nastolatków. Przyczyną mogą być skłonności genetyczne, ale także i stres oraz nieodpowiednia dieta. Nie zawsze są powody do niepokoju – burza hormonów, która pojawia się w okresie dojrzewania niemal zawsze wpływa na problemy z cerą i włosami. Zdarza się jednak, że okres dojrzewania mija, a kłopoty z włosami nie ustępują. Wówczas należy zgłosić się do specjalisty trychologa, który przeprowadzi stosowne badania, dokładnie zobrazuje przyczyny wypadania włosów u nastolatka, a następnie wskaże możliwe warianty leczenia.

Ostatnia aktualizacja tekstu: 13.11.2019
Źródła
  1. Postepy Dermatologii i Alergologii; Lis, Anna; Wcislo-Dziadecka, Dominika; Kaminska, Grazyna. Poznan Tom 20, Nr/wydanie 5, (2003): 260.
  2. Loose anagen hair as a cause of hereditary hair loss in children.; Baden, Howard P., Joseph C. Kvedar, and Cynthia M. Magro.; Archives of dermatology 128.10 (1992): 1349-1353.