Wypadanie włosów po ciąży i w jej trakcie – przyczyny i pielęgnacja

wypadanie włosów w ciąży i po okresie jej trwania

Ciąża jest okresem, w którym hormony w ciele szaleją. Zmienia się bardzo wiele, a kobiety – choć z jednej strony cieszą się, że zostaną mamami – cierpią z powodu wielu ograniczeń i dolegliwości. Poród jest wyczerpującym wydarzeniem, po którym ciało powoli zaczyna wracać do formy. To jednak także wiąże się z pewną burzą hormonów i może skutkować między innymi wypadaniem włosów. Kobiety martwią się, że ich atrakcyjność spada, a przerzedzone włosy już nie wrócą do poprzedniego wyglądu. Czy rzeczywiście tak jest? Jak powinna wyglądać pielęgnacja włosów po ciąży i co stosować na wypadanie włosów w ciąży i po jej przejściu?


Spis treści do artykułu:

Wypadające włosy w ciąży – przyczyny

Zwykle włosy kobiet w ciąży stają się ładniejsze. Lśnią, są gęstsze i wydają się grubsze. Niestety, nie wszystkie kobiety mogą doświadczyć takiej zmiany na lepsze. U wielu pań gwałtowne zmiany hormonalne prowadzą do wypadania włosów. Zwykle jest to skutek wzmożonej aktywności estrogenów. Może to być również skutek nieodpowiedniego odżywiania oraz stresu, jaki odczuwa ciężarna. Nie zawsze ciąża jest zaplanowana, a kobieta ma wsparcie w otoczeniu. Nadmierny stres może prowadzić do wypadania włosów. Jest jednak i wiele innych przyczyn ich nadmiernego wypadania, w tym zażywanie niektórych leków czy przewlekła infekcja. Ciężarna może też być zwyczajnie przemęczona. Ciąża – jeśli przebiega prawidłowo – nie jest żadnym przeciwwskazaniem żeby chodzić do pracy, jednak nie można się również nadmiernie przemęczać. Zmęczenie może się odbić negatywnie na zdrowiu ciężarnej, co objawia się między innymi wypadaniem włosów.


Czyli podsumowując – przyczyny  wypadania włosów w ciąży to:

  • Aktywność hormonów i zaburzenia gospodarki hormonalnej
  • Problemy z tarczycą (nadczynność i niedoczynność)
  • Stres
  • Brak odpoczynku
  • Infekcje
  • Skutek uboczny zażywania niektórych lekarstw

Co stosować na wypadające włosy w ciąży?

Częściej spotykane jest wypadanie włosów po porodzie, jednak włosy mogą wypadać także w czasie ciąży. Jest to szczególny okres, kiedy nie wszystko można stosować. Na wielu produktach i preparatach mieści się informacja, że nie powinny z nich korzystać kobiety ciężarne. Przede wszystkim warto więc zdrowo się odżywiać i nie przemęczać się. Trzeba też spróbować mniej się denerwować, ponieważ stres sprzyja wypadaniu włosów. Cynk i żelazo wspomagają wzrost włosów, a u kobiet ciężarnych włosy rosną wyjątkowo szybko. Warto więc wybierać produkty bogate w te składniki.

Dlatego warto postarać się o pewne wspomaganie – na przykład w postaci preparatu VitalHair. To środek w 100% naturalny i bezpieczny w stosowaniu. Jego nowoczesna formuła wykorzystuje:

  • cynk,
  • krzem,
  • selen,
  • witaminę B6,
  • ekstrakt z kiełków grochu,
  • wyciąg z pestek winogron,
  • biotynę dla włosów, która oprócz tego wpływa pozytywnie także na skórę i paznokcie.

Świetnie sprawdzi się również biotyna w ciąży. Nazywana jest też inaczej witaminą H lub witaminą B7. To organiczny związek chemiczny, który posiada wpływ na włosy, paznokcie i skórę. Niedobór biotyny wpływa negatywnie na ich stan – warto więc suplementować biotynę, by się przed tym ustrzec.

Wypadanie włosów po ciąży – przyczyny

Wypadające włosy po ciąży są dosyć częste i mają nawet swoją niechlubną nazwę – łysienie poporodowe. Kobiety zwykle obawiają się, że zmiana jest trwała i wychodzące garściami włosy nie odrosną. Nie należy jednak przesadnie się przejmować, bo utrata włosów po ciąży jest w zasadzie naturalna, a w 2-3 miesiące po porodzie wiele kobiet traci mnóstwo włosów, które wypadają nadmiernie. Wszystkiemu winne są hormony, które po ciąży znów szaleją. U kobiet ciężarnych faza przejściowa i spoczynkowa w cyklu życia włosa zostaje zahamowana.


Po ciąży jednak organizm wraca do normy, więc mnóstwo włosów gwałtownie wypada. Poza tym równie gwałtownie spada poziom estrogenów, które sprawiały, że włosy są zdrowe, gęste i mocne. Włosy po ciąży będą więc wypadać intensywniej (zwłaszcza jeśli dziecko urodzi się w zimie, ponieważ to dodatkowe obciążenie dla włosów, z uwagi na niesprzyjające warunki otoczenia), ale te, które odrosną będą już normalne.

Czyli podsumowując – przyczyny  wypadania włosów po przebytej ciąży to:

  • proces unormowania się hormonów po
  •  ciąży – estrogen i progesteron wracają do normy
  • niesprzyjające warunki pogodowe otoczenia
  • nadmierny stres i zmęczenie
  • karmienie piersią, które wydłuża proces wypadania włosów
  • wyrównanie się ilości nadmiaru włosów z okresu ciąży

Co na wypadanie włosów po ciąży stosować?

Co na wypadające włosy po ciąży będzie najlepsze? Przede wszystkim odpoczynek, zdrowa, zbilansowana dieta oraz unikanie nadmiernego stresu. Z wypadaniem włosów po ciąży ciężko coś zrobić, ponieważ jest to naturalny efekt spadku estrogenów. Kobiety po porodzie są także przemęczone opieką nad niemowlęciem, zestresowane o jego stan, a jeśli karmią piersią, ich dieta bywa przesadnie ograniczona, więc brakuje im wielu witamin i minerałów. Kobieta w tym okresie powinna więc zadbać lepiej o siebie, postarać się wysypiać, zdrowo jeść i mniej się denerwować. Choć z czasem wszystko samoistnie wróci do normy, okres ten może trwać dosyć długo.  Co na wypadanie włosów po ciąży kupić? Także specjalne odżywki i szampony, które będą pielęgnować włosy od zewnątrz. Przede wszystkim zaś nie należy panikować. Wypadanie włosów w tym okresie jest normalne i po jakimś czasie włosy odrosną.

Ostatnia aktualizacja tekstu: 12.01.2020
Źródła:
  1. Effect of pregnancy on the human hair cycle.; Lynfield, Yelva L.; Journal of Investigative Dermatology 35.6; 1960
  2. The skin in pregnancy.; Barankin, Benjamin, Shane G. Silver, and Alastair Carruthers.; Journal of Cutaneous Medicine and Surgery: Incorporating Medical and Surgical Dermatology 6.3; 2002
  3. Leczenie dermatologiczne w okresie ciąży i laktacji* Dermatological treatment during pregnancy and lactation.; Kulczycka, Lilianna, and Anna Woźniacka.; Postepy Hig Med Dosw (Online) 64; 2010: s. 67-77.
  4. Diagnostyka hormonalna lysienia kobiet; Sobstyl, Malgorzata, Joanna Tkaczuk-Wlach, and Grzegorz Jakiel.; Przeglad Menopauzalny 14.1; 2010