Witaminy na włosy – odpowiednia suplementacja na wzmocnienie włosów

Witaminy na włosy

Witaminy na włosy – to jedno z najczęściej wyszukiwanych haseł w szczególności, gdy zmienia się pora roku. Wtedy zazwyczaj zauważamy, że nasze włosy są często połamane, przesuszone i mają rozdwojone końcówki. Wiele osób uważa, że na wypadanie włosów suplementy nie pomogą i trzeba ściąć włosy. Wizyta u sprawdzonego, dobrego fryzjera może oczywiście pomóc w zaistniałej sytuacji, jednak nie rozwiąże problemu.


Spis treści do artykułu:

Która witamina na włosy będzie skuteczna?

Przede wszystkim ta, które będzie zażywane regularnie, przez co najmniej kilka tygodni. Uzupełnienia braku składników odpowiedzialnych za zahamowanie wypadania włosów nie da się przyspieszyć. Suplementy na wypadanie włosów są tak opracowywane, żeby działać powoli, ale efektywnie. Dzięki temu możemy liczyć na długofalowe efekty kuracji. Wypadanie włosów to normalny proces, który wynika z cyklu jego życia – od wzrastania do obumierania. Na skórze głowy znajduje się kilkadziesiąt tysięcy włosów, a ich tempo wzrostu jest bardzo indywidualne. Zazwyczaj jest to około 1 centymetr miesięcznie. Wypadanie niewielkiej ilości włosów nie powinno stanowić powodu do niepokoju. Natomiast jeśli z tygodnia na tydzień na naszej szczotce, grzebieniu, ręczniku czy podłodze w łazience zauważamy coraz większą liczbę włosów, to powinniśmy się zastanowić, co może być tego przyczyną.


Witaminy na wypadanie włosów  a długotrwały stres

Witaminy na wypadające włosy oczywiście mogą pomóc, jeśli mamy chwilowe niedobory składników odżywczych przez na przykład nasz tryb życia, zmianę diety, stresujący okres w pracy czy w życiu prywatnym. Stres ma ogromny wpływ na stan naszego zdrowia, w tym także na wypadanie włosów, czy łysienie. Większość z nas nie zdaje sobie sprawy, że skutki nawet krótkotrwałego stresu mogą być bardzo odczuwalne dla ludzkiego organizmu, a witaminy na wypadanie włosów będą musiały być zażywane przez dłuższy okres. W takich sytuacjach najlepiej sprawdzają się multiwitaminowe suplementy na porost włosów. Dzięki unikalnemu składowi, który oferuje producent, mamy gwarancję, że przyjmowane przez nas dawki będą bezpieczne a zarazem skuteczne. Takie rozwiązanie jest zdecydowanie częściej rekomendowane niż przyjmowanie kilku preparatów różnych producentów na własną rękę.

Witaminy na porost włosów kupimy w każdej aptece

W sytuacji, gdy witaminy na porost włosów nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, to warto rozważyć skonsultowanie dolegliwości z dermatologiem lub trychologiem. Po zebraniu wywiadu, czasem wykonaniu zleconych badań diagnostyczno-laboratoryjnych, lekarz może przepisać nam witaminy na wzmocnienie włosów, które nie są ogólnodostępne.

Jakie witaminy na włosy powinien zawierać dobry produkt?

 • Przede wszystkim, witaminy z grupy B (B1, B2, B3, B5) oraz biotyny znanej jako witamina B7. To właśnie te witaminy najbardziej wspierają powstawanie nowych cebulek. Wartościowym składnikiem są drożdże, które poza bogactwem aminokwasów, są również nieocenionym źródłem minerałów wspomagających wzrost włosów.
 • Warto również zwrócić uwagę na zawartość miedzi i cynku. Są one bardzo dobrze wchłaniane przez ludzki organizm i dzięki temu odżywiają włosy oraz pobudzają istniejące cebulki włosowe do szybszego wzrostu.
 • Dobrym uzupełnieniem każdych witamin są również naturalne ekstrakty – z ziela pokrzywy, skrzypu polnego, pietruszki, lucerny, rzeżuchy. Zioła są obfitym źródłem pierwiastków oraz łatwo przyswajalnych soli mineralnych niezbędnych do prawidłowego wzrostu włosów.


Jakie witaminy na wypadanie włosów są najczęściej kupowane?

Coraz większa liczba konsumentów zwraca uwagę nie tylko na cenę czy reklamy w prasie, ale przede wszystkim na skład znajdujący się na opakowaniu. Sprawdzamy, czy deklaracje producenta mają odzwierciedlenie w zawartości preparatu. Nie wystarczy, że na etykiecie pojawi się napis zawierający słowa „wypadające włosy witaminy”. Lekarze cieszą się rosnącą samoświadomością wśród pacjentów. Dzięki temu coraz rzadziej na wizytach u specjalistów padają zdania „od wielu lat cierpię na wypadanie włosów jakie witaminy brać, żeby w końcu zobaczyć jakiś efekt!?”. Często pacjenci przychodzą już z listą preparatów, które stosowali i nie doczekali się satysfakcjonujących efektów. Jednak co działa? Im dalej jesteśmy od bujnej, pełnej blasku fryzury, tym bardziej warto sięgnąć po suplementy uzupełniające niedobory. Oto ranking 4 suplementów oraz plusy i minusy przyjmowania każdego z produktów.

Nazwa produktu z witaminamiZaletyWady
Witaminy na włosy Vital Hair

1. Kapsułki Vital Hair
 • Suplement zawiera bardzo dużo składników, które działają kompleksowo
 • Wszystkie z nich są pochodzenia naturalnego
 • Działanie Vital Hair nie skupia się tylko na odbudowie włosa, ale oddziałuje np. na stres. Hamuje stres i wiele innych czynników, które źle wpływają na funkcjonowanie organizmu, a w efekcie stan włosów.
 • Wielość składników zapewnia wysoką przyswajalność
 • Można stosować w ciąży
 • Przed zakupem kuracji, można kupić produkt testowy
 • Cena za standardowe opakowanie to wysoki koszt ok. 99 zł.
 • Przy bardzo zniszczonych włosach kurację trzeba powtórzyć dla maksymalnych efektów
 • Witaminowy suplement diety na skórę, włosy i paznokcie Biotemax Duo

  2. Biotemax Duo
 • 1 opakowanie zawiera 60 tabletek, a zalecana ilość stosowania Biotemaxu to 1 tabletka na dzień. Produkt starczy na długo i nie obciąża dawkami.
 • Koszt opakowania to tylko ok. 10 zł
 • Skład produktu ogranicza się do biotyny, cynku i selenu. Są one podstawowymi budulcami i rzeczywiście mogą zaradzić problemom włosa.
 • Niestety jednak nie w każdym przypadku! Przyczyn wypadających i osłabionych włosów jest wiele i dla niektórych osób wymienione składniki mogą okazać się niewystarczającym ratunkiem.
 • Niewskazane do stosowania w ciąży
 • Niska przyswajalność, zwłaszcza wśród osób z większą ilością niedoborów.
 • Suplement diety z witaminami Drożdże z bratkiem

  3. Drożdże z Bratkiem
 • Cena jest stosunkowo niewielka, podobnie jak przy pierwszym produkcie.
 • Drożdże z Bratkiem można przyjmować bez przeciwwskazań, w łączności z innymi lekami
 • Ekstrat drożdżowy jest głównym składnikiem. Chociaż rzeczywiście zawiera właściwości odżywcze, szkodzi tym, którzy chorują na przerost grzybów np. z rodzaju Candida.
 • Według specjalistów większość osób z Candidą nie jest zdiagnozowana, stąd Drożdże z Bratkiem mogą nieumyślnie pogorszyć stan organizmu.

 • Kapsułki lecznicze Revalid

  4. Kapsułki Revalid
 • Ciekawe składniki oparte na formule stworzonej w Szwajcarii.
 • Zawierają wyciąg z prosa, który jest niedocenianym, bezglutenowym materiałem odżywczym. Wpływa nie tylko na włosy, ale i układ trawienny czy choroby związane z nadciśnieniem.
 • Skoro jednak jest polecany jako preparat na włosy, mógłby w centrum swojego działania stawiać właśnie włosy. Nie każdy kto walczy z łysieniem, potrzebuje poprawy przemiany materii.
 • Dosyć droga inwestycja, średni koszt to ok. 50 zł za miesięczną kurację. Oczekiwane efekty uzyskuje się natomiast dopiero po 3-6 miesiącach stosowania.
 • Na ten moment najchętniej wybieranym produktem są kapsułki Vital Hair, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Ciężko znaleźć jakieś słabe strony tego preparatu, gdyż negatywne opinie to jakiś drobny promil wśród morza opinii i dotyczą one bardziej problemów z dostępnością niż efektami po kuracji.

  Wybór jednak jak zawsze zostawiamy w Waszych rękach! Chętnie poznamy też opinie osób, które nie brały udział w ankiecie, na podstawie której powstał powyższy ranking. Macie inne doświadczenia? Polecacie inne produkty? Koniecznie dajcie znać w komentarzu!

  Podsumowanie

  Mimo tego, iż nie wszystkie problemy udaje się rozwiązać w 100%, to na wypadanie włosów witaminy pozostają nadal najlepszym rozwiązaniem. W połączeniu z zdrowym trybem mogą okazać się tak skuteczne, że jeśli spadnie nam włos z głowy, to tylko przez silny podmuch wiatru.

  Ostatnia aktualizacja tekstu: 7.01.2020
  Źródła:
  1. Alergie, Danuta Myłek, Virtualo, 2010, ISBN: 8377474824, 9788377474822
  2. 77 Hair Loss Preventing Meal and Juice Recipes: Using Hair Growing Vitamins and Minerals to Give Your Body the Tools It Needs, Joe Correa CSN, Lulu Press, Inc, 2017, ISBN: 1387166832, 9781387166831