Keratyna do włosów – jak działa i co trzeba o niej wiedzieć?

keratyna do włosów - efekty, opinie, działanie, skutki uboczne

Piękne włosy niewątpliwie dodają każdemu atrakcyjności, a w tej chwili mamy naprawdę spore możliwości by właściwie o nie zadbać. Popularnością cieszy się między innymi zabieg keratynowego prostowania włosów, ale w sklepach dostępnych jest także mnóstwo kosmetyków z keratyną. Jako że keratyna jest podstawowym budulcem łodygi włosa, mnóstwo osób poszukuje podobnych produktów, spodziewając się, że dzięki nim włosy staną się wyraźnie piękniejsze, gęstsze i grubsze. Pojawiają się też jednak głosy, że prostowanie włosów keratyną może i poprawia trochę ich wygląd, ale też niszczy je. Jaka jest prawda – jak działa ? Czy warto ją stosować, a jeśli tak, to w jakiej formie? Czym tak naprawdę jest keratyna do włosów, jak działa i co warto o niej wiedzieć?

Keratyna do włosów – jak działa?

Keratyna to grupa nierozpuszczalnych w wodzie białek fibrylarnych, nazywanych inaczej białkami włóknistymi. To podstawowy materiał budulcowy organizmów zwierzęcych. Białka keratyny to białka hydrofobowe, które wykazują wielką odporność na czynniki fizyczne i chemiczne. Keratyna to naturalny składnik, występujący we włosach. Dlatego też wielką popularnością cieszą się kuracje keratynowe, których celem jest poprawa wyglądu włosów.

Niedobór keratyny jest szkodliwy dla włosów, ponieważ łuski włosa mogą się wówczas otwierać, zwiększając ryzyko urazów i uszkodzeń. Są podatne na rozdwojenie i na zniszczenia. Warto wiedzieć, że niedobory keratyny zdarzają się bardzo często, ponieważ jest ona niszczona w czasie licznych zabiegów – jak farbowanie, prostowanie czy kręcenie włosów. Włosy z tego względu warto odbudowywać, dostarczając im odpowiedniej ilości keratyny. Są na to różne sposoby – maseczki, odżywki, a nawet profesjonalne zabiegi fryzjerskie keratynowego prostowania włosów. Zobaczymy o czym warto wiedzieć decydując się na którekolwiek z nich:

  1. Prostowanie włosów keratyną u fryzjera
  2. Odżywki do włosów z keratyną
  3. Maska do włosów z keratyną
  4. Szampony do włosów na bazie keratyny
  5. Szkodliwość keratyny i alternatywa

Keratynowe prostowanie włosów

Keratyna do prostowania włosów stosowana jest po to, by mogły się one odpowiednio odżywić. Zniszczone wpływem szkodliwych czynników zewnętrznych włosy ładnie się odbudowują. Efekt jest natychmiastowy! Mówimy o prostowaniu, ponieważ skutkiem ubocznym nakładania keratyny na włosy jest ich wyprostowanie, jednak efekt ten z czasem zanika, w miarę jak kosmetyk jest wypłukiwany z włosa po każdym umyciu. Jak wygląda samo prostowanie widać doskonale na poniższym filmiku.

Źródło: Youtube.com, kanał: Keratin Research Inc.

Zabieg jest czasochłonny, ponieważ keratyna wnika we włosy pod wpływem wysokiej temperatury. Wszystko może zająć od 2 do nawet 6 godzin – w zależności od tego, czy prostowanie wykonuje zawodowy fryzjer, czy też ktoś nakłada keratynę na swoje włosy samodzielnie. Istnieje takowa możliwość, ponieważ na rynku dostępne są specjalistyczne specyfiki – jak:

  • keratyna encanto (keratyna brazylijska),
  • czy inoar keratyna.

Odżywka z keratyną do włosów

Odżywka z keratyną to jeden z najchętniej kupowanych produktów. W tej chwili w sklepach jest naprawdę wiele różnych towarów do pielęgnacji, które zawierają keratynę. Często jest to keratyna hydrolizowana, która pod wpływem przetworzenia uzyskuje mniejszy ciężar od keratyny naturalnej, a jednocześnie posiada większą od niej przyczepność. Odżywka z keratyną sprawia, że włosy stają się lekkie i puszyste, podniesione i lepiej chronione przed czynnikami zewnętrznymi. Odżywki przeznaczone są do nakładania na włosy po ich uprzednim umyciu i spłukania, ale występują również w formie odżywek bez spłukiwania. Taka płynna keratyna daje doskonały efekt, poprawiając stan zniszczonych włosów.

Maska z keratyną na włosy

Stan włosów można poprawić stosując specjalne maski z keratyną. Taki produkt przeznaczony jest zwłaszcza do włosów farbowanych, suchych i zniszczonych, które utraciły sporo keratyny, będącej przecież ich głównym budulcem. Regularne stosowanie takiej maski sprawia, że włosy stają się miększe, lepiej nawilżone, błyszczące i gładsze. W sklepach można znaleźć mnóstwo maseczek z keratyną – w mniejszych lub większych opakowaniach i w różnej cenie.

Szampon do włosów po keratynie

Włosy po keratynie lepiej wyglądają, jednak nadal potrzebują odpowiedniej pielęgnacji, by efekt utrzymał się możliwie jak najdłużej. W sklepach można bez trudu znaleźć szampon z keratyną, jednak pojawia się pytanie czego używać, jeśli ktoś przeszedł zabieg keratynowego prostowania włosów. Jaki szampon po keratynowym prostowaniu czy samej kuracji będzie najlepszy?

Trzeba z jednej strony zadbać o tą keratynę, która już została wprowadzona do włosów – odpowiednie traktowanie sprawi, że dłużej w nich pozostanie. Z drugiej strony trzeba dostarczać włosom kolejnych białek keratyny, by zastępowały te, które będą się z nich wypłukiwać. Trzeba dobrze czytać skład kosmetyków, które się kupuje. Dobry szampon po keratynie nie powinien zawierać silikonów, ponieważ przyczyniają się one do szybszego wypłukiwania keratyny z włosów. Warto wybierać z kolei takie, które będą miały keratynę w składzie, chociaż nie może jej być zbyt dużo, aby nie doszło do zjawiska zwanego przeproteinowaniem.

Czy keratyna niszczy włosy? Jaka jest szkodliwość kuracji?

Keratyna na włosy to wynalazek coraz popularniejszy, jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę, że nie do końca jest zdrowa. Niektóre osoby, które już poddały się zabiegowi keratynowego prostowania włosów, narzekają na ich stan po wypłukaniu się keratyny. Podobno włosy stają się wówczas jeszcze gorsze niż przed poddaniem się temu zabiegowi. Często jest to wina złej pielęgnacji po wykonaniu zabiegu, jednak sama keratyna nie do końca jest dobra dla włosów. Owszem, jest skuteczna, jednak nie można jej nadużywać, a ponadto nie zapewnia poprawy na stałe. Stanowczo za mało mówi się o jej szkodliwości.

W jaki sposób keratyna wpływa na osłabienie lub zniszczenie włosów?

Warto wiedzieć, że keratynowe prostowanie może być nanoszone na 2 sposoby. W obu przypadkach zostają użyte silne środki chemiczne, więc ryzyko zniszczenia włosów jest spore. Gorsza pod tym względem jest metoda japońska, ale wszystko zależy od użytych w salonie fryzjerskim preparatów. Przede wszystkim środki nie mogą zawierać formaldehydu, który kiedyś był stosowany, ponieważ perfekcyjnie prostuje włosy, ale jednak posiada również działanie kancerogenne. Dobrym sposobem na poprawę wyglądu włosów jest wykorzystanie innych metod – na przykład produktu VitalHair. To środek, który zawiera tylko naturalne składniki i działa na włosy od wewnątrz (jest pod postacią tabletek). Warto się zastanowić czy nie jest to lepsza opcja dla długotrwałej poprawy stanu włosów – naturalna i wygodna w użyciu.

Ostatnia aktualizacja tekstu: 17.06.2019
Źródła:
  1. Zdrowe włosy, skóra i paznokcie-zalecenia żywieniowe oraz suplementacja.; Jachimowicz, Karolina, and Dietetyk Lublin.
  2. Planowanie zabiegów trwałego ondulowania i prostowania włosów 514 [01]. Z5. 02.; Wach-Mińkowska, Beata. 
  3. Czynniki chemiczne w zakładach fryzjerskich-zagrożenia i profilaktyka.; Małgorzata Szewczyńska; Bezpieczeństwo Pracy: nauka i praktyka (2011): 14-17.
  4. Dobieranie preparatów do pielęgnacji włosów 514 [02]. Z3. 03.; Kostrzewa, Marcin