Zakola u mężczyzn – czym jest wstydliwe łysienie na głowie?

zakola na głowie mężczyzny

Zakola to jedne z pierwszych oznak łysienia, a więc i procesów starzenia organizmu. Mogą pojawiać się w różnym wieku i u obydwu płci, chociaż najczęściej dotyczą mężczyzn. Zakola to po prostu obszar bezwłosy, który się powiększa, tworząc charakterystyczne półokręgi w części skroniowo-czołowej. Co jest przyczyną ich pojawienia się i jak można temu przeciwdziałać? Czy są jakieś sposoby i środki, które mogą zastopować ten proces lub choćby go spowolnić?


Spis treści do artykułu:

Co to są zakola i co mają wspólnego z łysieniem androgenowym?

Praktycznie każdy z nas słyszał pojęcie zakola. Co to jednak jest za problem i z czym jest związany? Zakolami nazywa się cofniętą linię włosów w części skroniowo-czołowej. Przez to czoło powiększa się, co oczywiście postarza człowieka. Warto wiedzieć, że zakola pojawiają się nie tylko u mężczyzn i nie tylko w średnim wieku – z ich powodu cierpią także ludzie młodzi oraz kobiety. U pań jednak jest to problem dużo rzadszy niż u panów. Powiększające się zakola u faceta wskazują właśnie na postępujący proces łysienia. Oczywiście, trzeba mieć na uwadze, że włosy wypadają u każdej osoby – również gdy człowiek jest zdrowy. Jeśli organizm nie ma żadnych problemów, dziennie traci około 80-120 włosów i jest to zupełnie normalne. Wynika to z procesu wzrostu włosów, który dzieli się na 3 fazy:

  1. anagen,
  2. katagen,
  3. telogen.

Ostatnia faza to moment, gdy włos może w każdej chwili wypaść, jednak zwykle trwa to jeszcze przez kilka miesięcy. Jeśli jednak nagle zaczyna wypadać zdecydowanie więcej włosów i pojawiają się zakola, jest to sygnał, że dzieje się coś niedobrego.

Zakola – przyczyny ich pojawienia się

Zakola u mężczyzn mogą pojawiać się z wielu przyczyn, jednak najczęściej chodzi tu po prostu o kwestie dziedziczne. Naukowcy uważają, że mężczyźni dziedziczą gen łysienia po swoich ojcach. Aż 2/3 wszystkich przypadków łysienia ma związek właśnie z kwestiami dziedziczenia. Jednak to nie wszystko. Przyczyny zakoli są często dużo bardziej złożone niż może się wydawać. Wpływ na ich powstawanie mają:

  • Poziom androgenów i innych hormonów – znaczenie ma także poziom hormonów męskich – androgenów. Androgeny to hormony płciowe o działaniu maskulinizującym fizjologicznie. U mężczyzn jest ich dużo, jednak występują również u kobiet, choć w małej ilości. U kobiet to właśnie nadmiar androgenów może prowadzić do różnych zaburzeń – między innymi bardziej męskiej budowy ciała, trądziku, męskiego owłosienia, czy też łysienia typu męskiego. Tworzenie zakoli nazywane jest nawet łysieniem androgenowym. Dużą rolę odgrywają w nim bowiem hormony, w tym dihydrotestosteron – DHT, który jest odpowiedzialny za obkurczenie mieszków włosowych. Dokładne przyczyny tego procesu nie są znane, jednak wpływ na łysienie ma nie tylko dziedziczenie tej skłonności po ojcu, ale także niezdrowa dieta, prowadząca do niedoboru witamin i składników mineralnych.
  • Skutek anemii – jeśli chodzi o łysienie, zakola mogą pojawiać się na przykład na skutek anemii, która wpływa znacząco na pogorszenie kondycji włosa i jego struktury. Przekłada się to na zaburzenie faz wzrostowych i ogranicza (lub całkowicie blokuje) porost nowych włosków.
  • Leki antydepresyjne i mocne antybiotyki – przyczyny mogą też wynikać ze stosowania leków, na przykład przeciwdepresyjnych oraz mocnych antybiotyków. Te również znacząco potrafią wpływać na wewnętrzne struktury włosów, powodując ich znaczne zniszczenie.
  • Regularny, długotrwały stres – Warto wiedzieć, że także przewlekły stres może mieć wpływ na kondycję włosów, prowadząc do ich nadmiernego wypadania. Ponieważ w tej chwili większość osób żyje w stresie, łysienie pojawia się u wielu ludzi – coraz wcześniej. Stres jest przyczyną zatrzymania wzrostu włosa, a nawet do pojawienia się stanu zapalnego w mieszkach włosowych.

Zakola w młodym wieku – czy to możliwe?

Zakola męskie kojarzą się wszystkim z raczej dojrzałym wiekiem, jednak warto wiedzieć, że teoretycznie proces ich powstawania może rozpocząć się bardzo wcześnie – nawet u chłopców między 16 a 18 rokiem życia. Najczęściej problem ten dotyka jednak mężczyzn po 35 roku życia, chociaż u sporej grupy panów jego pierwsze oznaki pojawiają się już po 20 roku życia. Przed samym, wzmożonym procesem łysienia u osób tych pojawia się łojotok i walczą one często z łupieżem pstrym. Dopiero później dochodzi do wzmożonej utraty włosów.


Zakola na głowie – leczenie i przeciwdziałanie

Łysienie androgenowe jest procesem postępującym, którego nie da się w pełni odwrócić, chyba że ktoś zdecyduje się na przeszczep nowych włosów w miejsce tych, które wypadły. Dlatego bardzo ważne jest zgłoszenie się do specjalisty możliwie jak najszybciej – gdy tylko zauważy się pierwsze sygnały łysienia i zaraz gdy zaczynają się tworzyć zakola. Włosy mogą bowiem przestać wypadać, jeśli w odpowiedniej chwili wdroży się solidne leczenie. Współcześnie istnieją też pewne szanse na pobudzenie wzrostu włosów w tych obszarach głowy, które już je utraciły, jak też na wzmocnienie pozostałych włosów, by choroba nie postępowała. Skuteczne sposoby na zakola uwzględniają takie metody jak:

  • mezoterapię igłową, bezigłową i mikroigłową,
  • kriomasaż,
  • karboksyterapię,
  • terapię UVA/UVB/PUVA,
  • warto także sięgnąć po środki zapobiegające wypadaniu włosów – jak VitalHair. To preparat o w pełni naturalnym składzie i nowoczesnej formule, którego zadaniem jest regeneracja struktury włosa i jego ochrona przed wszystkimi, szkodliwymi czynnikami.

Można również spróbować zamaskować problem, układając włosy w odpowiedni sposób – na przykład dla kobiet doskonałym rozwiązaniem jest wybór fryzury na zakola z grzywką.

Ostatnia aktualizacja tekstu: 24.01.2020
Źródła:
  1. Mezoterapia igłowa skóry głowy osoczem bogatopłytkowym jako metoda redukcji nadmiernego wypadania włosów.; Klonowska, Joanna.; 2017
  2. Wpływ testosteronu na organizm człowieka.; Wójcicka, Monika, et al.
  3. Włosom na ratunek; Przemysław Styczeń.; Art of Beauty 2 (2015): 32-39.
  4. Zastosowanie finasterydu w leczeniu łysienia androgenowego męskiego.; Walkowiak, Hanna.; Postępy Dermatologii i Alergologii XX 3 (2007): 133-139.