Wypadanie włosów u dzieci i nastolatków – czy jest się czym martwić?

wypadanie włosów u dzieci i nastolatków - przyczyny i porady co robić

Wypadanie włosów jest w zasadzie zjawiskiem naturalnym, ponieważ każdy człowiek traci dziennie od około 80 do 100 włosów. Nie jest to winą żadnej choroby czy osłabienia, lecz po prostu konsekwencją procesu dojrzewania i obumierania włosa. Jego cykl rozwojowy dzieli się na 3 fazy, z czego ostatnia (telogen) to faza wypadania, która może trwać nawet kilka tygodni. Problemy zaczynają się dopiero wówczas, gdy włosów wypada za dużo – przerzedzają się więc, a nowe rosną bardzo wolno lub wcale. Mimo wszystko wielu osobom wydaje się, że wypadające włosy to problem tylko osób dorosłych, przede wszystkim w dojrzałym wieku. Tymczasem zdarza się także nadmierne wypadanie włosów u dziecka i u dorastających nastolatków. Jakie mogą być przyczyny wypadania włosów u dzieci i co mogą oznaczać? Czy jest się czym martwić? To wszystko niżej!


Spis treści do artykułu:

Charakterystyka włosów dziecięcych

Niektóre dzieci rodzą się łyse, a inne mają nawet gęste czupryny. Wszystko uzależnione jest od genów i konkretnej osoby. Niektóre dzieci mają grube, gęste włosy, a u innych są one cienkie i rzadkie. Geny dziedziczy się po przodkach, więc zdarza się, że dziecko ma gęste włosy nawet wówczas, gdy jego rodzice posiadają włosy cienkie i delikatne. Dzieci mogą mieć w dzieciństwie jasne włosy, chociaż później one ściemnieją, albo też mogą one stopniowo jaśnieć. Wszystko to jest całkowicie normalne – podobnie jak to, że włoski dziecka będą wypadać.


Wypadanie włosów u niemowlaka – przyczyny

Wypadające włosy u dziecka sprawiają, że każdy rodzic się niepokoi. Szczególnie jeśli chodzi o niemowlę, które traci swoją niezbyt bujną czuprynkę. Warto jednak wiedzieć, że w zasadzie przyczyny wypadania włosów u niemowlaka są zupełnie naturalne. Dzieci rodzą się z delikatnymi włoskami, które później ścierają się, a na ich miejsce wyrastają już właściwe włosy. Na głowie dziecka pojawia się w trakcie tej utraty włosów ciemieniucha – czyli żółte, tłuste łuski. Mogą też pojawić się łyse placki na głowie, związane z szybką utratą włosów. Kiedy już jednak się one zetrą, dziecko zyska nowe, mocniejsze włoski, a ciemieniucha jest łatwa do usunięcia przez natłuszczanie głowy – choćby zwykłą oliwką.

Wypadanie włosów u dzieci – przyczyny i złe nawyki

Wypadanie włosów u dziecka może mieć różne przyczyny. Rzadko jest to objaw jakiejś poważniejszej choroby. Zwykle jest to rezultat stresu, stosowania pewnych leków, bądź też niedoborów pokarmowych związanych z nieodpowiednią dietą. Wszystko to są przyczyny, które łatwo wyeliminować. Wypadanie włosów może też być jednak objawem zaburzeń hormonalnych, związanych z chorą tarczycą, albo niedokrwistości. Warto więc zasięgnąć porady specjalisty, gdy włosów ubywa dużo, a pozostałe są słabe czy łamliwe. Czasem włosy u dziecka wypadają z uwagi na grzybicę lub ich złą pielęgnację. W pewnych porach roku jest to zresztą częstsze – jesienią i wiosną obserwuje się u każdego ich zwiększone wypadanie.
wypadanie włosów u dzieci

Wypadanie włosów u nastolatków – przyczyny i choroby skóry

Wypadanie włosów u nastolatków jest już bardziej złożonym problemem, ponieważ może wynikać z pewnych zaniedbań, obciążenia kosmetykami do stylizacji, albo nieodpowiedniej diety, ale może też być sygnałem łysienia androgenowego. Skłonności do tego typu łysienia są dziedziczne i choć zwykle pojawiają się po przekroczeniu 35 roku życia, mogą także dotyczyć nastolatków. Większość takich przypadków dotyczy mężczyzn, ale na łysienie androgenowe chorują także kobiety. Włosy przerzedzają się wówczas, a na czubku głowy i w obszarze skroniowo-czołowym po wypadnięciu nie wyrastają nowe lub wyrastają słabsze. Czasami jednak wypadanie włosów w wieku nastoletnim to tylko skutek burzy hormonów, jaka trwa w ciele. Kiedy okres dojrzewania mija, wszystko się stabilizuje.

Jak zatrzymać wypadanie włosów u dzieci?

Każdy człowiek z czasem je traci, a na miejsce wypadających włosów pojawiają się nowe. U dzieci widać to szczególnie dobrze, ponieważ tempo wzrostu włosa jest bardzo szybkie – nawet 0,41 milimetra dziennie! Gdy dziecku wypadają włosy, przyczyny tego mogą być jednak różne. Odpowiedzią na problem wypadania włosów u dzieci i nastolatków jest stosowanie lepszych, nieobciążających włosów kosmetyków. Odżywka do włosów dla dzieci to jednak czasem zbyt mało. Warto więc sięgnąć po preparat pielęgnacyjny VitalHair, który zadziała od środka i który jest bezpieczny dla młodych włosów, ponieważ jego skład jest w 100% naturalny. Podstawą zachowania zdrowia jest zaś przede wszystkim właściwa dieta – pełna warzyw i owoców.

Ostatnia aktualizacja tekstu: 18.01.2020
Źródła:
  1. Loose anagen hair as a cause of hereditary hair loss in children.; Baden, Howard P., Joseph C. Kvedar, and Cynthia M. Magro.; Archives of dermatology 128.10, 1992
  2. Is the loose anagen hair syndrome a keratin disorder?: A clinical and molecular study.; Chapalain, Valérie, et al.; Archives of dermatology 138.4, 2002
  3. Ocena spożycia wybranych witamin i składników mineralnych w przedszkolnych racjach pokarmowych dzieci z terenu Koszalina.; Dymkowska-Malesa, Maria, and Agnieszka Szparaga.; Nowa Pediatr 3 (2013); s. 106-110.