Przeszczep włosów – na czym polega zabieg transplantacji włosów?

przeszczep włosów

Łysienie jest w zasadzie naturalnym procesem, związanym ze starzeniem organizmu, a jednak sprawia, że każdy człowiek prezentuje się starzej, gorzej. Włosy to ważny atrybut nie tylko dla kobiety, ale również dla mężczyzny. Tymczasem łysienie androgenowe – powodujące powstawanie zakoli w części skroniowo-czołowej. Wpływa także na przerzedzenie włosów na czubku głowy. Związane jest nie tylko z kwestią dziedziczenia genu łysienia, ale również z nieodpowiednią pielęgnacją włosów, stresem i złą dietą. Z tych powodów obserwowane jest coraz częściej i u coraz młodszych osób. Jak zapobiec zakolom i jak walczyć z zakolami, gdy już się pojawią?


Spis treści do artykułu:

Przeszczep włosów na zakola i łysinę

Łysina i zakola to obszary pozbawione włosów, które umiejscowione są po obu stronach czoła, przez co zaczyna ono tworzyć literę M. Wysokie czoło (główna linia włosów również z czasem się cofa) sprawia, że twarz prezentuje się już nieco inaczej. Zwykle jest to zmiana na niekorzyść. Warto wiedzieć, że włosy przerzedzają się również na czubku głowy. Postępujące zmiany sprawiają zaś, że w pewnym momencie wszystkie łyse obszary łączą się. Istnieją pewne sposoby by temu zapobiec, jak również metody mające na celu pobudzenie włosów do wzrostu. Nie w każdym przypadku takie próby zakończą się jednak sukcesem, ponieważ uzależniony jest on od naprawdę wielu czynników. Sam proces łysienia androgenowego nie jest przy tym na razie wystarczająco dobrze poznany, by można było opracować w 100% skuteczną metodę do walki z nim.

Jak walczyć z zakolami? Służą do tego specjalne preparaty oraz odpowiednie fryzury i peruki. Coraz więcej osób też – tak kobiety, jak i mężczyźni – decyduje się na zabieg transplantacji włosów. Tylko na czym on polega? W tej chwili wykorzystuje się przede wszystkim 2 metody. To:

 • metoda FUE – w której pobierane są pojedyncze mieszki włosowe z różnych punktów na głowie, a następnie wszczepia się je w wykonane specjalnie w tym celu nacięcia w obszarze wyłysiałym.
 • metoda STRIP – w której w czasie zabiegu wycinany jest pas mieszków włosowych, pobranych z tyłu głowy, z obszaru o długości 15 cm i o szerokości 1 cm.


Przeszczep włosów – efekty

Transplantacja włosów jest zabiegiem z zakresu chirurgii plastycznej. W jej czasie przenosi się mieszki włosowe z tych obszarów ciała, które nie podlegają procesowi łysienia, na obszary na głowie, które są nim dotknięte. Jest to najskuteczniejsza metoda leczenia łysienia androgenowego, stosowana zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet – i to w różnym wieku. Trzeba jednak przyznać, że większość zabiegów dotyczy właśnie panów – 90% wszystkich zabiegów transplantacji włosów wykonuje się właśnie u nich. Mieszki włosowe wszczepiane w skórę głowy pochodzą od tej samej osoby, a nie od innego dawcy. W efekcie na skórze pojawia się owłosienie. Mieszki włosowe pracują bowiem sprawnie i pozwalają na wyrośnięcie włosów tam, gdzie zdążyły już wypaść. Uzyskane rezultaty są przy tym trwałe. Jeśli więc ktoś zdecyduje się na przeszczep włosów, zakola znikną.

Przeszczep włosów (zakola) – cena jest mocno uzależniona od obszaru łysiny

Ile kosztuje przeszczep włosów? Zakola są zwykle na tyle małym obszarem, że nie potrzeba zbyt wielu mieszków włosowych, żeby je uzupełnić. Ważne jest jednak, żeby zgłosić się do specjalisty możliwie szybko, nim problem będzie już bardzo poważny. Ostateczna cena zabiegu uzależniona jest bowiem od tego o jaki konkretnie obszar chodzi i jakiej metody się użyje. Jeśli chodzi o zakola, przeszczep przy użyciu metody FUE jest bardziej polecany. Jest to jednak niestety metoda droższa, choć nie posiadająca takich skutków ubocznych, jak w przypadku przeszczepu metodą STRIP. Konkretna cena uzależniona jest jednak od obszaru skóry, jaki trzeba uzupełnić, jak też od wybranej metody, miasta, w jakim konkretny człowiek poddaje się zabiegowi oraz od kliniki, którą wybrał. Zwykle koszt transplantacji włosów wynosi od 3 500 złotych do nawet 20 000 złotych. Kwotę tą można rozłożyć na raty, aczkolwiek nie można ukrywać, że wizja wydania kwoty takiego rzędu jest trochę przytłaczająca.

Przeciwwskazania i skutki uboczne

Przed zabiegiem należy wykonać specjalistyczne badania laboratoryjne, by potwierdzić, że transplantacja może zostać przeprowadzona. Na 10 dni przed jej terminem trzeba też przestać przyjmować leki przeciwzapalne i aspirynę, zrezygnować z picia alkoholu, a także – co ciekawe – przestać suplementować witaminy B i E, które mogą sprawić, że krwawienie będzie bardziej intensywne. W dniu zabiegu od pacjenta pobierane są mieszki włosowe, a następnie przeszczepiane w nowe miejsce. Jeśli skorzysta się z metody FUE, pozostaną po tym małe nacięcia, które szybko się zagoją. W przypadku metody STRIP po operacji zostaje blizna. Sprawia to, że nie można nosić z tyłu głowy krótkich włosów – byłoby ją widać.

Po każdym zabiegu wskazany jest kilkugodzinny odpoczynek, a przez kilka tygodni trzeba unikać ekspozycji słonecznej czy kąpieli w basenie. Po zabiegu można odczuwać swędzenie, a nawet może pojawić się uczucie drętwienia, jednak dolegliwości te powinny z czasem przeminąć.

Ostatnia aktualizacja tekstu: 28.06.2019
Źródła:
 1. Trychologia kosmetyczna jako metoda diagnozy oraz leczenia wybranych schorzeń skóry głowy i włosów.; Matysek-Nawrocka, Marlena, Maria Bernat, and Michał Koziarski.; Medyczne aspekty kosmetologii i dietetyki: 7.
 2. Correction of the cornrow hair transplant and other common problems in surgical hair restoration.; Vogel, James E.; Plastic and reconstructive surgery 105.4 (2000): 1528-36.
 3. Hairline placement: getting it right the first time.; Martinick, J. H.; Hair Transplant Forum Int. Vol. 9. 1999.
Możesz zostawić odpowiedź.

5 komentarzy to “Przeszczep włosów – na czym polega zabieg transplantacji włosów?”

 1. raphael88 pisze:

  Przeszczep włosów… marzenie.
  Nigdy nie będzie i mnie i wielu pewnie na to stać. Z drugiej strony, nie zdecydowałbym się na tani zabieg… Jego “taniość” pewnie też wynika z jakichś cięć budżetowych.

 2. russo27 pisze:

  Też niestety łysieję. Dopiero 27 rok, a włosów mniej niż u bobasa. Goliłbym się na łyso, ale wyglądam wtedy bardzo źle. Na operację też mnie słabo stać. Jedyne czego nie próbowałem to jakiś medykamenty czy inne suplementy na wypadanie włosów. Wszystkie szampony przerobiłem – DX2, Kerastese i Fortive 250. Nic mi to nie dało. :/

 3. Reg_ina pisze:

  DX2 chyba najbardziej przereklamowany preparat, jakiego używałam. 🙂
  Osobiście nie uważam się za osobę, która łatwo wymięka, ale wizja pobierania włosów… a potem wkuwania w głowę ich xxx razy mnie przeraża i paraliżuje.
  Poza tym pewnie nadal się czeka parę miesięcy na pierwsze efekty. Nie, to zdecydowanie nie dla mnie.

 4. studentka1996 pisze:

  Reg_ina – mam takie same odczucia! Na przeszczep włosów zdecydowałabym się chyba, gdybym naprawdę włosy traciła całymi garściami.
  Wiecie w ogóle, że przeszczep włosów nie sprawdzi się przy łysieniu plackowatym? Ponoć wtedy włosy by się w ogóle nie przyjęły i znowu doszłoby do łysienia.

 5. Adam34 pisze:

  Pół roku temu zacząłem bardzo tracić włosy na głowie. Niestety (stety) pracuję w banku, mam nieustanny kontakt z klientami i pewne zasady ubioru czy wyglądu trzeba zachować. Przez problem z łysienie musiałem się nasłuchać paru uwag, które były upokarzające. Do tego bezsilność, bo w końcu co ja mogłem na to poradzić?
  Ja wiem… trzeba było zmienić pracę… Sęk w tym, że bardzo ją lubiłem. No i tak doszedłem do tej desperacji, że chciałem poddać się operacji przeszczepienia włosów… Jednak jak usłyszałem wycenę na 10 000 złoty i do tego brak gwarancji, że włosy będą “wymarzone”…
  No nie.
  Zacząłem szukać innych sposobów i polecam się zastanowić, czy rozwiązanie nie jest bliżej ręki niż operacja za ponad 10 000 złoty. W moim przypadku tylko i aż wystarczyło uzbroić się w “pokarm dla włosów” czyli w naprawdę, dobre, rzetelne tabletki. Nie mówię o tych za 10 złoty w aptece. Naprawdę myślicie, że suplementacja czymś takim pomaga? Ja w to naprawdę szczerze wątpię. Dopiero jak sprawiłem sobie VitalHair prosto z oficjalnego, sprawdzonego sklepu (żeby nie być gołosłownym – https://vitalhair.pl/) to sprawa z moimi włosami odmieniła się o 180 stopni. Do tej pory się zastanawiam, dlaczego myślałem o jakimś przeszczepie włosów.

Zostaw odpowiedź

Strona powstała w oparciu o WordPress | Kontakt z nami | Polityka prywatności