Przyczyny utraty włosów na głowie? Dlaczego ich ubywa?

Od czego pojawiają się wypadające włosy

Bardzo częstym problemem dotykającym obecnie bardzo dużą ilość populacji są problemy związane z nadmierną utratą włosów. Wszyscy zastanawiają się, co może być przyczyną utraty włosów i dlaczego to akurat musiało przydarzyć się mnie lub komuś z rodziny. W artykule odpowiemy na pytanie skąd się biorą wypadające włosy i co można zrobić, aby zaradzić temu natrętnemu problemowi.


Spis treści do artykułu:

Przyczyny utraty włosów na głowie

Zdarzają się nawet wypadające włosy u dziecka, co również świadczy o tym, że z organizmem jest coś nie tak. U kobiet bardzo często można zauważyć wypadające włosy po ciąży, ponieważ organizm nie miał dostarczonych wszystkich niezbędnych witamin i mikroelementów. Przyczyną wypadania włosów mogą być też problemy z jajnikami, dlatego warto odwiedzić ginekologa, w celu dokładnych badań, oraz endokrynologa. Kiedy hormony nie pracują poprawnie, może rzutować to na kondycji włosów. Ludzie od wieków zastanawiają się od czego wypadają włosy i jest o bardzo często zadawane pytanie, kiedy wybierzemy się do lekarza zajmującego się leczeniem skóry głowy, czyli trychologa.


Czy utrata włosów świadczy o chorobie?

Bardzo ciężko jest samemu poznać odpowiedź na pytanie dlaczego tracimy włosy, ponieważ powodów może być bardzo wiele. Bez odpowiednich badań lekarskich nie dowiemy się dlaczego włosy wypadają, gdyż nie jesteśmy w posiadaniu specjalistycznych urządzeń, mogących zbadać skórę głowy chociażby. Problem może być też w organizmie człowieka, ponieważ różne choroby mogą być powodem wypadania włosów. Niektórzy zażywają różne suplementy diety, które mogą wpływać pozytywnie na włosy i jeżeli jest to pomocne, to bardzo dobrze i należy się cieszyć.

Utrata włosów u mężczyzny

U mężczyzn łysienie występuje najczęściej albo na środku głowy, albo powstają tak zwane zakola. Dla mężczyzn, których dotyka ten problem, jest to bardzo problematyczne i często wstydzą się łysienia. Z tego powodu mogą zaznać stanu obniżenia nastroju, czy nawet depresji. Ludzie których dotyka ten problem, czasami próbują radzić sobie z tym na własne sposoby, co może bardziej zaszkodzić niż pomóc. Oczywiście zawsze warto spróbować domowych sposobów, takich jak nafta kosmetyczna i olejki rycynowe, lub szamponów drogeryjnych, które mogą wpływać na poprawę kondycji skóry głowy. Jednak jeżeli po trzech miesiącach naszych starań i zabiegów, nadal nie widzimy żadnej zmiany, to warto wybrać się do odpowiedniego lekarza. Również i dermatolog może być pomocny w kwestii włosów. Bardzo często przepisuje różne tabletki dostępne w aptece.


Gdy już dolegają nam wypadające włosy przyczyny możemy załagodzić lub nawet skutecznie zniwelować odpowiednimi preparatami!

Często zwykłe tabletki wystarczają, ponieważ normalizują pracę gruczołów łojowych, które mogą być jedną z przyczyn utraty włosów. Uznaje się ją za najczęstszą przyczynę łysienia. Jest to łojotokowe zapalenie skóry i bez odpowiednich zabiegów nie będziemy w stanie poradzić sobie z tym sami. W domu warto też używać odpowiednich szamponów i kiedy je wybieramy, to uważnie przyglądać się składom. Bardzo często znajdują się tam niepotrzebne składniki, które wysuszają skórę głowy i może pojawić się nawet i łupież. Dlatego warto o siebie dbać i przestrzegać też odpowiedniej diety. Gdy to nie pomoże, odwiedźmy lekarza, ponieważ utrata włosów to może być jedna poważna przyczyna, która jest dużo bardziej złożona i nie zawsze domowymi sposobami uda się ich pozbyć.

Ostatnia aktualizacja tekstu: 13.10.2019
Źródła:
  1. Hair Loss No More: Effective Ways To Treat Hair Loss, Randolph Street,  Speedy Publishing LLC, 2013, ISBN: 1630222348, 9781630222345
  2. Trychologia kosmetyczna: pielęgnacja skóry głowy i włosów, Weronika Patrycja Słupek, Wydawnictwo FT Concept, 2016, ISBN: 8394534805, 9788394534806