Łysienie androgenowe – leczenie tego typu i nie tylko

Łysienie androgenowe

Problem łysienia dotyka olbrzymiej populacji. Powszechnie kojarzony jest on z mężczyznami, w której to populacji może on dotykać nawet połowy przedstawicieli. Łysienie bynajmniej wyłącznie dotyka mężczyzn – wiele kobiet musi zmierzyć się z traumatyczną i nieprzyjemną rzeczywistością utraty włosów. Każda osoba borykająca się z tym problemem rozważa, co na łysienie androgenowe (u mężczyzn jak i kobiet) zastosować i jakie są możliwości skutecznego leczenia zaburzeń z całego spektrum łysienia. W wyniku szerokiego dostępu do informacji, coraz częściej można dowiedzieć się, jak leczyć łysienie androgenowe i plackowate, oraz jakie są najlepsze sposoby na łysienie androgenowe u mężczyzn i u kobiet.

Łysienie androgenowe leczyć trzeba jak najszybciej przy użyciu dostępnych środków

Prewencja farmakologiczna i kosmetyczna łysienia. Wiele osób w momencie dostrzeżenia pierwszych oznak utraty włosów zastanawia się, jak powstrzymać łysienie z tyłu głowy. Zaimplementowanie metod profilaktycznych zależy od rodzaju łysienia. W kwestii jak zapobiec łysieniu należy wziąć pod uwagę szereg kwestii. Dieta, aktywność fizyczna, używki – to wszystko przekłada się na postęp utraty włosów. W populacji męskiej największym problemem jest oczywiście łysienie androgenowe. Wywołane ono jest zmianami w krążeniu skóry głowy pod wpływem działania czynników hormonalnych. W tym przypadku sprawa tego, jak zatrzymać łysienie zależy wyłącznie od supresji aktywności hormonalnej w obrębie skóry głowy.

Leczenie łysienia androgenowego a podstawowe badania

Niesłychanie ważne jest diagnozowanie wszelkich problemów związanych z łysieniem. To jakie badania na wypadanie włosów dobrze robić zależy od zaawansowania łysienia, płci oraz wieku. W przypadku, gdy rozważamy łysienie androgenowe damskie istotna może być ocena całej gospodarki hormonalnej. Patrząc na to, jakie hormony zbadać przy wypadaniu włosów dobrze wziąć pod uwagę:

 • testosteron,
 • androgeny,
 • hormony tarczycy: TSH, Ft3 i Ft4,
 • prolaktynę,
 • poziom witaminy D.

Badania warto wzbogacić o ocenę dermato i trichoskopową, czyli badanie skóry głowy z wykorzystaniem specjalnej kamery. Jest to istotne, gdyż inne jest leczenie łysienia androgenowego i zupełnie odmienna jest terapia innych grup schorzeń związanych z wypadaniem włosów.

Każdy sposób na łysienie zależy od jej pierwotnej przyczyny

Gdy chcemy wyleczyć konkretne łysienie (plackowate czy androgenowe), zaczynamy od przyczyny. Dla przykładu leczenie łysienia plackowatego skupia się na hamowaniu czynników, które sprzyjają utracie włosów. Hamowana jest tutaj czynność immunologiczna oraz pobudzany jest wzrost włosów. W schorzeniu hormono-zależnym jak łysienie androgenowe leczenie skupia się przede wszystkim na hamowaniu aktywności hormonalnej. Głównie poprzez zatrzymanie przemian testosteronu do dihydro-testosteronu, który wykazuje działanie uszkadzające na mieszki włosowe. W przeszłości stosowano taką roślinę jak palma sabałowa, aby łysienie wstrzymać w początkowych etapach, badania nad jej właściwościami przeprowadzono już w latach osiemdziesiątych XX wieku!

Coraz częściej w chorobie jak łysienie androgenowe leczenie naturalne jest również rozważane. Stosowane są specjalne preparaty o działaniu modyfikującym gospodarkę hormonalną oraz wzbogacone o naturalne składniki metody zabiegowe, jak choćby mezoterapia igłowa.

Łysienie plackowate – leczenie a problemy z immunologią

Patrząc jak dramatycznym schorzeniem jest łysienie leczenie okazuje się niesamowicie istotne. Pozwala bardzo istotnie poprawić nie tylko wygląd, ale i samopoczucie osoby dotkniętej tym nieprzyjemnym schorzeniem. Istotne okazać się mogą nowoczesne terapie i środki na łysienie. Kwestia tego – szczególnie w chorobach typu łysienie plackowate jak leczyć może stać się o wiele prostsza za pośrednictwem terapii z wykorzystaniem przeciwciał monoklonalnych i terapii genowych. Dla schorzeń autoimmunologicznych, właśnie jak łysienie plackowate leczenie (zwłaszcza naturalne) tego rodzaju okazać się może czymś wyjątkowym.

Preparaty na łysienie idealnie wspomogą leczenie!

Warto wybierać naturalne i przebadane preparaty na łysienie. Terapia hormonalna związana jest z wieloma niekorzystnymi działaniami niepożądanymi. Zaś chałupnicze sposoby na łysienie nie są z kolei na tyle skuteczne. Wyważona terapia zazwyczaj opiera się o skuteczne tabletki na łysienie androgenowe, z dodatkowym zastosowaniem naturalnych suplementów, substancji pochodzenia roślinnego i witamin to najlepszy sposób na łysienie i na odzyskanie utraconych włosów.

Ostatnia aktualizacja tekstu: 27.09.2018
Źródła:
 1. Łysienie androgenowe i plackowate – etiopatogeneza, obraz kliniczny oraz wybrane metody leczenia., Sulik M., Kaszuba A., Michalak I., Bała-Wojsznis A., Seneczko F., Nowa Klinika 2003
 2. Androgenetic Alopecia: Modern Concepts of Pathogenesis and Treatment, Masumi InabaYoshitaka Inaba, Springer Science & Business Media, 2013, ISBN: 4431670386, 9784431670384
Możesz zostawić odpowiedź, lub trackback ze swojej własnej strony.

7 komentarzy to “Łysienie androgenowe – leczenie tego typu i nie tylko”

 1. Mira78 pisze:

  Terapia hormonalna zniszczyła mi życie. Była niestety źle dobrana, miałam okropne nieprzyjemności, dlatego uważajcie do jakiego lekarza się wybieracie. Jeśli od razu nie skieruje Was na kompleksowe badania przed wypisaniem leków, to od razu stamtąd zwiewajcie… 🙁

 2. Kimi pisze:

  Mira76 – zawsze się właśnie tego bałam, a jak widać to nie są odosobnione przypadki, bo w internecie można wyczytać wiele takich historii. Dlatego ja po prostu sięgam po naturalne środki, chociaż łysienie plackowate to bardzo nieprzyjemne schorzenie…

 3. Alinka94 pisze:

  Jeżeli szukacie dobrego naturalnego preparatu to zachęcam do spróbowania Vital Hair. Spokojnie, tylko nie posądźcie mnie o jakaś kryptoreklamę. Vital Hair to skuteczny środek, szkdoa, że tak mało osób o nim wie. 🙂 I jest właśnie bardzo naturalny.

 4. Gosia pisze:

  Alinka98 – a w jakiej formie on jest, tzn. coś do łykania czy bardziej wcierka na skalp?

 5. Alinka94 pisze:

  To kapsułki. Chyba najlepiej będzie, jak poczytasz sobie bezpośrednio na stronce, gdzie można to kupić https://vitalhair.pl/.

 6. rex pisze:

  A czy na łysienie plackowate leczenie moczem ma w ogóle jakąkolwiek rację zastosowania? To jest metoda, która jest przekazywana u mnie w rodzinie z pokolenie na pokolenie, ale… no chyba sami widzicie jak to brzmi, drodzy autorzy, możecie coś na ten temat napisać w przyszłości?
  PS. I może coś więcej o leczeniu łysienia poprzez mezoterapię igłową? Zaciekawił mnie ten zabieg.

 7. Paullinne pisze:

  Niestety objawy łysienia plackowatego są chyba najbardziej wstydliwe ze wszystkich typów łysienia… Trudno jest ukryć takie “placki”, moja siostra na to cierpi, więc wiem coś na ten temat…

Zostaw odpowiedź

Strona powstała w oparciu o WordPress