Kosmetyki do włosów – odżywki, maski i środki do pielęgnacji włosów

Każda kobieta pragnie mieć zdrowe, zadbane i lśniące włosy – ich dobra kondycja i naturalny, piękny wygląd dodają ogromnej pewności siebie. Żeby uzyskać taki efekt, zwłaszcza wtedy, gdy mamy słabe włosy, rozdwojone końcówki i ogólne predyspozycje do łamania i przesuszania, konieczna jest regularna, dobrze przemyślana pielęgnacja włosów. Dowiedz się, jak wzmocnić włosy na drodze prawidłowej pielęgnacji. Ponadto sprawdź, które kosmetyki do włosów z danych kategorii produktów cieszą się największą popularnością.

Dlaczego kosmetyki do włosów tak ciężko wybrać?

O włosy trzeba dbać systematycznie i na wielu płaszczyznach. Niestety zajmuje to sporo czasu i energii, ale rezultaty z nawiązką wynagradzają zainwestowany wysiłek. Jeśli uważasz, że mycie włosów szamponem i traktowanie ich pierwszą lepszą odżywką upolowaną na promocji przy kasie wystarczy, jesteś w dużym błędzie. Odżywki owszem – używać trzeba – ale żeby pielęgnacja była skuteczniejsza, warto wprowadzić do codziennych rytuałów więcej produktów, które zadziałają na kilku frontach. Czy masz w swojej łazience balsam lub cement do włosów? Czy wiesz, że przynajmniej raz w tygodniu zaleca się nakładanie specjalnej maski? Zdajesz sobie sprawę, co potrafią jedwab i pianka do włosów? Oraz że są to preparaty przydatne nie tylko przy stylizacji fryzury? Zapraszamy do pouczającej lektury!

Spis treści, który pomoże nawigować po artykule:

  1. Odżywki do włosów – na co zwrócić uwagę, jakie produkty są warte uwagi?
  2. Balsam na włosy  – dobra alternatywa dla odżywek?
  3. Maski na włosy dla intensywnego nawilżenia
  4. Jak działa jedwab do włosów? Jak wybrać odpowiedni?
  5. Pianka do włosów – stylizacja i odżywianie w jednym
  6. Cement do włosów – zbawienny wpływ ceramidów
  7. Podsumowanie

Odżywka do włosów – rodzaje, działanie, zalecenia

Odżywka to podstawa pielęgnacji włosów i jeden z kroków, którego absolutnie nie powinno się pomijać. I to niezależnie od tego, w jakim stanie znajduje się nasza fryzura. Po każdym myciu głowy warto nałożyć produkt, który zapewnia odżywienie, nawilżenie oraz wzmocnienie włosów. Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje: odżywki bez spłukiwania oraz do spłukiwania. Te pierwsze są lżejsze, nie stwarzają ryzyka obciążenia włosów i występują zwykle pod postacią mgiełek. Powodują zbudowanie warstwy, która chroni przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Z kolei odżywki do włosów do spłukiwania mają zwykle bogatsze składy, kremową, ale stosunkowo rzadką konsystencję i silniejsze działanie (choć wciąż nie tak silne, jak w przypadku masek). Wystarczy pozostawić je na 2-3 minuty, a następnie zmyć pod bieżącą wodą.

Rekomendowane odżywki do nakładania na włosy

  1. Odżywka Jantar do włosów i skóry głowy – bardzo dobra, jeśli nie najlepsza odżywka do włosów cienkich, delikatnych i słabych, które łatwo się przetłuszczają. Zawiera m.in. Trichogen, Polypant Hair, wyciąg z bursztynu, d-pantenol i zestaw witamin: A, E oraz F. Oprócz tego, że odżywia i regeneruje włosy i skórę głowy (dotlenia cebulki, łagodzi podrażnienia), hamuje ich wypadanie oraz stymuluje wzrost.
  2. Revlon Uniq One – odżywka do włosów w sprayu, bez spłukiwania, wyróżniająca się kompleksowym działaniem i właściwościami termoochronnymi. Jej podstawowe działanie to regeneracja i odbudowa włosów – dlatego jest to idealna odżywka do włosów suchych, zniszczonych i farbowanych. Wygładza włosy, dodaje im blasku i ułatwia prostowanie, rozczesywanie oraz walkę z rozdwojonymi końcówkami.
  3. Odżywka Kallos – odżywki Kallos nie są wprawdzie aż tak słynne jak maski tej węgierskiej marki, ale wciąż mają swoje gorliwe zwolenniczki. Działają głównie regeneracyjnie i są doskonałe do pielęgnacji suchych, łamliwych włosów, choć kosztują niewiele ponad 10 złotych. Najbardziej znane są te z serii KJMN o zapachach analogicznych do słynnych masek: np. Chocolate, Vanilla czy Jasmine.

Najważniejszym kryterium wyboru powinien być skład. Działanie poszczególnych składników można rozszyfrować w parę sekund, korzystając z wyszukiwarki internetowej; podobnie łatwo da się odszukać opinie na temat poszczególnych produktów. Przykładowo do loków poleca się naturalne odżywki do włosów, bez parafiny i nadmiaru silikonów, za to oparte na nawilżających olejach i emolientach. Należy natomiast unikać humektantów, np. gliceryny, aloesu, fruktozy czy miodu, które niepotrzebnie napuszą włosy. Pamiętaj, że o wyborze danego kosmetyku nigdy nie powinny przesądzać bieżące promocje – co nie zmienia faktu, że porządna odżywka do włosów – kręconych, prostych czy falowanych – wcale nie musi być droga.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie odżywki?

Producenci proponują zwykle kuszące zestawy: razem z szamponami oferują profesjonalne odżywki do włosów z tej samej serii, niestety zwykle z tymi samymi substancjami czynnymi. To rozwiązanie ma swoich zwolenników, ale część ekspertów zachęca do stosowania produktów z odmiennym składem, bo zapewnia to włosom kontakt z różnorodnymi składnikami. Dla odmiany sprawdzi się np. domowa odżywka do włosów wykonana z mieszanki naturalnych składników, np. olejku kokosowego czy miodu. Niech nie zwiodą Cię też puste napisy na opakowaniach – na przykład „odżywka do włosów suchych” może się okazać zbyt obciążająca dla włosów, które są suche, ale też przerzedzone i bardzo cienkie. Problem z etykietami jest taki, że zwykle cierpimy na więcej niż jedną przypadłość i trudno jest opisać kondycję włosów przy pomocy pojedynczego terminu.

Balsam do włosów – działanie, zalecenia, produkty

Najogólniej rzecz ujmując, balsam do włosów jest czymś pomiędzy maską a odżywką. Ponieważ włosy nie przepadają za monotonią, warto raz na jakiś czas wprowadzić taki kosmetyk do swojej pielęgnacji, np. zastępując nim 1-3 razy w tygodniu odżywkę. Zapewni to włosom zastrzyk różnorodnych substancji odżywczych i wpłynie pozytywnie na ich kondycję.

Balsamy mają tę wielką zaletę, że działają nie tylko powierzchniowo – docierają też do głębszych warstw zniszczonych włosów. W przeciwieństwie do odżywek, w ich składzie jest niewiele emolientów; mają też rzadszą, wręcz płynną konsystencję. Mogłoby się wydawać, że zapewniają przez to mniejsze odżywienie, ale nic bardziej mylnego! Zawierają nawet więcej składników odżywczych (w tym wyciągi ziołowe, proteiny, keratynę i witaminy). Większość takich preparatów należy przetrzymać na głowie przez 10-15 minut. Na jakie balsamy zwrócić uwagę?

Rekomendowane balsamy do włosów

  1. Sylveco, balsam myjący do włosów z betuliną – można zastąpić nim nie tylko odżywkę, ale też szampon. Jest hipoalergiczny, a przez to idealny dla osób z wrażliwą skórą głowy. Zachwyca przemyślanym i niemal całkiem naturalnym składem. Zawiera trzy delikatne, acz skuteczne detergenty, betulinę, miód, masło shea, olejek rozmarynowy, olej jojoba, panthenol i tylko jeden konserwant!
  2. Balsam wygładzający do włosów Moroccanoil – przeznaczony dla właścicielek niesfornych, puszących się kosmyków. Z nim pielęgnacja włosów kręconych (ale i prostych, które trudniej się układają) będzie o wiele prostsza. Zwłaszcza gdy w grę wchodzi stylizacja termiczna. Produkt sprawia, że włosy robią się gładsze i bardziej miękkie. Pomagają w tym wyciąg z olejku arganowego, masło arganowe, kwasy tłuszczowe i witamina E. Uwaga: tego kosmetyku nie spłukujemy!
  3. Mrs. Potter’s Aloes – balsam do włosów suchych i zniszczonych, który dzięki ekstraktom z aloesu, białej herbaty i proteinom jedwabiu nawilża, wygładza i regeneruje od środka przesuszone kosmyki. Świetna opcja, jeśli chodzi o stosunek jakości do ceny – za niecałą dyszkę można oczekiwać spektakularnych efektów!

Dla kogo nadają się balsamy odżywiające?

Balsamy poleca się zwłaszcza właścicielkom włosów suchych, matowych, problematycznych, pozbawionych życia i zniszczonych przez zabiegi na włosy (np. koloryzację) – w skrócie: wszędzie tam, gdzie głównym celem jest przyspieszona regeneracja włosów. Prawidłowo stosowane, powinny przywrócić połysk i pożądany poziom nawilżenia. Nie wolno jednak stosować ich zbyt często, gdyż grozi to oklapnięciem fryzury i przyspieszonym przetłuszczaniem.

Maska do włosów – intensywna kuracja nawilżająco-regenerująca

Raz na jakiś czas, mniej więcej 1-2 razy w tygodniu, w ruch powinna pójść skoncentrowana maseczka na włosy. Jest to kosmetyk, który najgłębiej wnika w strukturę włosa, a przy okazji odżywia skórę głowy. Odznacza się gęstą, zbitą konsystencją oraz wymaga długiego przetrzymywania (min. 20-30 minut, a w skrajnych przypadkach nawet przez całą noc). Najlepiej owinąć wtedy głowę ręcznikiem, żeby ciepło przyspieszyło wchłanianie składników aktywnych. Jakie produkty warto rozważyć?

  1. Maska do włosów Kallos – absolutny hit numer jeden. Jedna z tańszych (+/- 10 zł za litr produktu) i najłatwiej dostępnych, a jednocześnie najskuteczniejszych masek. Występuje w wielu rodzajach dedykowanych do poszczególnych problemów z włosami. Najpopularniejsza jest odbudowująca wersja Keratin z proteinami mleka – nawilżająca maska do włosów suchych, łamiących się i po zabiegach chemicznych. W ścisłej czołówce są też Banana, Latte, Algae i Chocolate. Efekty? Miękkość, wygładzenie, nawilżenie i większy blask, a przy tym mniejsze plątanie i puszenie.
  2. L’Oreal maska do włosów – także lubiane, choć już nieco droższe produkty. Występują w wielu zróżnicowanych wersjach. Dwie najpopularniejsze serie to Elseve i L’Oreal Professionnel. Oraz absolutny zwycięzca rankingów: maska odżywcza i wzmacniająca z olejkiem kokosowym (Elseve, Magiczna Moc Olejków).
  3. Garnier maska do włosów – Garnier to trzeci istotny gracz w tym zestawieniu. Jego maski są niezwykle skuteczne i cieszą się olbrzymią popularnością. Dla przykładu zasugerujemy dwie opcje: Botanic Therapy do suchych, szorstkich włosów z mlekiem kokosowym i olejkiem z orzechów makadamia (kremowa formuła nadaje włosom miękkość i sprężystość i zapewnia im maksymalne odżywienie). Oraz Garnier Fructis Oil Repair 3 Butter z masłem shea i kilkoma olejkami (wzmacniająca maska nawilżająca do włosów bardzo zniszczonych).

Jak powinna działać dobra maseczka na włosy?

Najlepsza maska do włosów to taka, która jednocześnie nawilża, odżywia i wygładza. Tego typu kosmetyki do włosów sprawiają, że włosy stają się miękkie, delikatne i „lejące”; mają moc odbudowywania rozdwojonych końcówek i przywracania nawilżenia przesuszonym pasemkom. Na rynku dostępne są w naturalne maski do włosów (np. marokańska czy drożdżowa), ale największym powodzeniem cieszą się drogeryjne, dodatkowo wspomagane produkty. Warto też zwrócić uwagę na domowe maski do włosów, jednak o tym innym razem!

Jedwab do włosów – perfekcyjnie wygładzone pasma

Już parę kropel (2-3) tego przystępnego cenowo kosmetyku (zwykle kosztuje on kilka złotych) wystarczy, żeby cieszyć się pięknymi końcówkami i świetnie ułożoną fryzurą. Jedwab do włosów nabłyszcza, wygładza, odżywia, regeneruje, chroni przed negatywnymi skutkami stylizacji i zanieczyszczeniami oraz sprawia, że włosy stają się miękkie i lśniące jak… jedwab. Na rynku dostępnych jest kilka ciekawych pozycji:

Polecany jedwab do nakładania na włosy

  1. Biosilk jedwab – marka Biosilk posiada w swojej ofercie szampony, odżywki i inne preparaty z zawartością jedwabiu. Silk Therapy to odżywka bez spłukiwania na bazie czystego jedwabiu, wyciągów roślin i witamin, która pięknie wygładza zniszczone, matowe, przesuszone włosy.
  2. Jedwab do włosów Joanna Styling Effect – preparat przeznaczony przede wszystkim do stylizacji włosów. Ułatwia ich rozczesywanie i układanie, nadaje aksamitną gładkość i połysk, a przy tym nie obciąża. Ma właściwości termoochronne.
  3. Farouk CHI – jedwab Silk Infusion to kompleks głęboko odbudowujący włosy. Serum zawiera duże molekuły jedwabnych protein, a także proteiny soi i pszenicy. Ułatwia układanie fryzury, nadaje miękkość i blask, chroni przed działaniem szkodliwych czynników i nie zawiera alkoholu (w przeciwieństwie do rozchwytywanego serum Biosilka).

Pianka do włosów – udana stylizacja i dodatkowa pielęgnacja w jednym

Głównym zadaniem pianki do włosów jest pomoc w osiągnięciu wymarzonego efektu stylizacyjnego. Kosmetyk ten unosi włosy od nasady, dodaje objętości, utrwala fryzurę, a jednocześnie wygładza kosmyki i/lub podkreśla ich skręt. Jeśli preparat zawiera takie składniki, jak witaminy czy pantenol, wykazuje dodatkowe działanie pielęgnacyjne i nawilżające. Jakie pianki do włosów warto rozważyć?

  1. Pianka do włosów L’Oreal – w ofercie L’Oreal znajduje się sporo dobrych pianek do włosów. Jedną z najlepszych jest Tecni.Art Volume Lift, która przepięknie unosi włosy już od nasady i utrwala fryzurę bez efektu obciążenia czy sklejenia.
  2. Pianka do włosów Venita – bezdyskusyjna liderka, jeśli chodzi o pianki koloryzujące w aerozolu. Za zaledwie kilka złotych można zafundować sobie na głowie prawdziwą rewolucję. Kolorowe włosy, pojedyncze pasemka albo efektowne ombre w jednym z kilkunastu dostępnych odcieni. Efekt utrzymuje się od 3 do 5 myć, a kosmetyk jest w pełni bezpieczny.
  3. Mila PRO – pianka do włosów Molding Mousse nadająca objętość i ułatwiająca stylizację. Nie skleja ani nie obciąża, jest odpowiednia do każdego rodzaju włosów.

Jak aplikować taką piankę? Jakich efektów się spodziewać?

Sposób aplikacji pianki przesądza o ostatecznym efekcie. Jeśli zależy nam na prostej, wygładzonej fryzurze, należy zaaplikować produkt przy nasadzie włosów. Natomiast podczas suszenia rozprowadzić szczotką na całej ich długości. Podwójną objętość możemy uzyskać, wcierając piankę ponownie, tym razem w suche włosy, i jeszcze raz uruchamiając suszarkę. Z kolei skręt podkręcimy, wgniatając piankę w kosmyki – od końcówek ku górze. Nic dziwnego, że pianki to często ulubione stylizacyjne kosmetyki do włosów kręconych!

Cement do włosów – ostatnia deska ratunku

Jeśli Twoje włosy pomimo stosowania powyższych preparatów pozostają słabe, zniszczone i matowe, a na dodatek nie możesz doprowadzić do ładu ich końcówek – pora na intensywną, regenerującą kurację cementem do włosów. Nie wyjdzie Cię to tak drogo, jak fryzjerskie zabiegi na włosy, a najprawdopodobniej dzięki zbawiennym ceramidom uzyskasz bardzo zbliżony efekt. Rozejrzyjmy się na rynku, aby znaleźć cement warty uwagi:

rekomendowany cement do nakładania na włosy

  1. Cement do włosów Kerastase Vita Ciment – rodzaj wybitnie skutecznej odżywki; cement do włosów osłabionych, kruchych i łamliwych. Dodaje włosom witalności, chroni przed negatywnymi skutkami stylizacji i dogłębnie odbudowuje pasma.
  2. Cement do włosów Kerastase Therapiste Cement – kolejny hit tej samej marki. Kosmetyk przeznaczony do bardzo osłabionych i zniszczonych włosów. Odbudowuje, wzmacnia i chroni włosy przed działaniem wysokich temperatur.
  3. Cement do włosów L’Oreal – budżetowa wersja cementu do włosów. Elseve Cement-Ceramid, to tak naprawdę bardzo silna odżywka do włosów łamliwych, która wzmacnia je i „wypełnia” na całej długości.

Podsumowanie

Podstawowymi produktami do pielęgnacji powinny być odżywka, maska i balsam do włosów. Cement, jedwab i pianka to dodatkowe, ale nie obowiązkowe kosmetyki. Pierwszy pomaga zwalczyć wyjątkowo uporczywe problemy, natomiast dwa ostatnie – ułatwiają stylizację, a jednocześnie wzmacniają działanie pielęgnacyjne. Jednak kosmetyki do włosów to dla nas zdecydowanie za mało. Jeżeli przede wszystkim chcemy, aby nasze włosy zregenerowały się w relatywnie niedługim czasie i ich struktura była znacząco silniejsza, wtedy koniecznie powinniśmy zwrócić uwagę na tabletki na porost włosów. Pomogą one nie tylko w przypadku osłabienia, ale zintensyfikują grubość włosa i wpłyną na jego strukturę od środka.

Ostatnia aktualizacja tekstu: 21.09.2019
Źródła:
  1. Kosmetyki naturalne: przewodnik dla zielarzy, farmaceutów i zakladów kosmetycznych; Lamer-Zarawska, Eliza, and Alicja Noculak-Palczewska; Astrum, 1994.
  2. Konserwanty-konieczność stosowania, kosmetyki tradycyjne, kosmetyki naturalne, Mat.; Konferencyjne Bezpieczeństwo mikrobiologiczne preparatów kosmetycznych. Nowoczesne konserwanty,; Sikora, M. Warszawa (2011).
  3. Produkty kosmetyczne.; Jurkowska, Sławomira.; Dąbrowa Górnicza: Ośrodek Informacyjno-Badawczy Ekoprzem (2001).
  4. Chemia w kosmetyce i kosmetologii; Sarbak, Zenon, Barbara Jachymska-Sarbak, and Agnieszka Sarbak. MedPharm Polska, 2013.