Cienkie włosy – przyczyny i sposoby jak o nie dbać!

Włosy cienkie wydają się mniej puszyste i bardziej przylegają do głowy. Nawet jeśli wybierze się dla nich jakąś ciekawą stylizację, dosyć szybko traci ona swoją objętość, a włosy znów stają się przyklapnięte. Bardzo cienkie włosy odejmują więc sporo atrakcyjności danej osobie. Trudno się dziwić, że wszyscy, którzy posiadają właśnie takie włosy, zastanawiają się co zrobić, żeby stały się ładniejsze – gęstsze, bardziej puszyste i zdrowsze. Czy są na to jakieś skuteczne sposoby?


Spis treści do artykułu:

Cienkie włosy – przyczyny a nasze przyzwyczajenia

Każdy człowiek ma mniej więcej tyle samo włosów, jednak ich wygląd zależy od ich kondycji, zdrowia, a nawet od sposobu, w jaki się je pielęgnuje. Cienkie włosy dosyć szybko się przetłuszczają i przylegają do głowy. Brak im objętości, lekkości, co przekłada się na niezbyt dobry wygląd i konieczność ich częstego mycia. Niestety, już po kilku godzinach włosy tracą swoją świeżość i znów są przyklapnięte.


Z czego może to wynikać?

1. Pierwszą możliwością jest nieodpowiednia pielęgnacja. Wiele osób myje włosy w zbyt ciepłej wodzie, podczas gdy najlepsza dla ich struktury będzie woda letnia. Dodatkowo najlepiej używać takich produktów do mycia i pielęgnacji włosów, które będą posiadały możliwie jak najmniej:

 • barwników,
 • parabenów,
 • i dodatków, które są w jakimkolwiek stopniu ich pochodnymi.

Mogą one po prostu nadmiernie obciążać włosy.

2. Także stosowanie prostownicy, lokówki czy choćby suszarki do włosów może je niszczyć z uwagi na temperaturę. Jeśli już trzeba ich użyć, warto postarać się o lepszą ochronę włosów. Kolejna sprawa to złe odżywianie, albo urządzanie sobie głodówek. Troska o dobrą sylwetkę nie może polegać na tym, że dieta staje się bardzo uboga, ponieważ włosy mogą zacząć nie tylko gorzej wyglądać, ale i wypadać. Włosy mogą też być osłabione przez doustną antykoncepcję i niektóre leki, na przykład przeciwdepresyjne czy na nadciśnienie.

Jak dbać o cienkie włosy? Sprawdzona pielęgnacja

Pielęgnacja włosów cienkich nie jest wcale łatwa, ponieważ z jednej strony wymagają one dobrego oczyszczania, a z drugiej nie mogą być nadmiernie obciążane przez kosmetyki.

 1. Z pewnością warto pozwalać włosom schnąć swobodnie na powietrzu i nie obciążać ich zanadto kosmetykami.
 2. Jeśli to możliwe, warto też unikać farbowania oraz przesadnych czy częstych zabiegów stylizacyjnych, ponieważ przyczyni się to do ich wysuszenia i jeszcze pogorszy ich stan.
 3. Długie, cienkie włosy powinno się również delikatnie myć, masując skórę głowy. Jeśli pojawiają się na nich supełki, trzeba je delikatnie rozplątać, rozczesać – bez gwałtownego szarpania
 4. Cienkie włosy nie lubią też silnych upięć – może to zaszkodzić ich cebulkom, co sprawi, że będą jeszcze gorzej wyglądały. Jeśli więc ktoś nadużywał gumek do włosów, powinien postawić raczej na luźne upięcia, a najlepiej pozostawić włosy rozpuszczone. Zwłaszcza nie powinno się ich związywać na noc – chyba że w luźny warkocz.
 5. Warto też zadziałać na cienkie włosy od środka – kupując i zażywając suplementy diety z witaminami i minerałami. Popularnym preparatem, który można wykorzystać w celu polepszenia stanu włosów cienkich, jest VitalHair. Działanie od środka pozwoli uzyskać długotrwałe efekty i poprawić ogólne zdrowie, a nie tylko wygląd włosów. VitalHair to środek bezpieczny, wykonany z nowoczesnej receptury, na którą składają się w 100% naturalne składniki, jak wyciąg z pestek winogron i ekstrakt z kiełków grochu.

Jak pogrubić włosy, by wydawały się gęstsze i ładniejsze?

Pielęgnacja cienkich włosów może się odbywać domowymi sposobami, a uzyskane efekty mogą być nawet lepsze niż w przypadku profesjonalnych kosmetyków. Odżywienie odbywa się bowiem wówczas bez obciążania – samymi naturalnymi składnikami, co jest bardzo ważne. Chodzi o to, by zwiększyć średnicę włosa, a dokładnie pogrubić otoczkę, która chroni jego strukturę przed wpływem szkodliwych czynników zewnętrznych.

 • Znakomicie sprawdzi się w tym celu maska z jajek i oliwy (2 jajka i 5 łyżek oliwy), którą należy nałożyć na włosy, zawinąć je foliowym czepkiem lub ręcznikiem i pozostawić na 15-20 minut. Po tym czasie spłukujemy maseczkę.
 • Można też wcierać we włosy olejek rycynowy. Trzeba 2 jego łyżki wymieszać z 2 żółtkami, wetrzeć we włosy, owinąć je ręcznikiem lub włożyć pod czepek, a następnie spłukać maseczkę po 30 minutach.

Tak w jednym, jak i w drugim przypadku włosy należy później umyć szamponem jak zwykle. Takie domowe maseczki na włosy to świetny sposób na pogrubienie włosów, który możemy wykonać same!


Idealny szampon do cienkich włosów

Słabe włosy można wzmocnić kosmetykami, jednak należy wybierać je ostrożnie. Dobry szampon do włosów cienkich powinien mieć naturalny skład i delikatne, oczyszczające działanie. Lepiej unikać silikonu, parabenów i wszelkich substancji drażniących – w tym alkoholu. W sklepach można znaleźć z łatwością dobry szampon do włosów cienkich i przetłuszczających się. Trzeba tylko dokładnie czytać skład produktów, nim wybierze się jakiś kosmetyk dla siebie. Pogrubianie włosów warto też zacząć od wyrzucenia suchego szamponu, jeśli ktoś go regularnie używa. Stosowanie tego produktu od czasu do czasu to nic złego, jednak jeśli ktoś systematycznie przedłuża okres bez mycia włosów, stosując suchy szampon, jego nagromadzenie na skórze głowy może doprowadzić do zatkania mieszków włosowych i utrudnić wzrost włosów.

Ostatnia aktualizacja tekstu: 16.10.2019
Źródła:
 1. Physiology and pathology of growth and loss of human scalp hair; Lis, Anna, Dominika Wcislo-Dziadecka, and Grazyna Kaminska.; Postepy Dermatologii i Alergologii 20.5 (2003): 260.
 2. Wrodzone i nabyte zmiany struktury włosów; Ligia Brzezińska-Wcisło, Anna Lis-Święty, Dominika Wcisło-Dziadecka, Iwona Rogala-Poborska, Dorota Trzmiel
 3. Medykalizacja wyglądu–nowy wymiar zdrowego ciała.; Wieczorkowska, Magdalena.; Acta Universitatis Lodziensis. Folia Sociologica 55 (2015): 93-109.