Łysina u mężczyzn i kobiet – rodzaje schorzeń

Łysina u mężczyzn

Z medycznego punktu widzenia łysienie jest rodzajem choroby, której podłoża upatrywać należy w zaprzestaniu wytwarzania włosa w samym mieszku włosowym. Dotyczy głównie włosów rosnących na głowie, jednak nie zawsze jest to cała skóra głowy. Niektóre obszary są bowiem bardziej podatne na utratę włosów niż pozostałe, pojawiają się wówczas zakola lub łysienie na czubku głowy u mężczyzn.

Problem z łysiną dotyka znacznej części społeczeństwa, nie tylko mężczyzn, ale i kobiety

Zdarza się również, że łysieniu ulegają inne partie ciała niż głowa, np.: pachy, pachwiny czy kończyny. Tak naprawdę nie jest to jednak problem wyłącznie estetyczny, ale przede wszystkim medyczny, który swoje podłoże może mieć w genach. I niestety, dziedziczne łysienie jest dolegliwością, której nie da się w żaden sposób wyeliminować. Co więcej istnieją przypadki, kiedy łysina pojawia się u mężczyzn w bardzo młodym wieku. Wbrew pozorom jednak nadmierna utrata włosów nie jest chorobą, dotykającą wyłącznie mężczyzn. Co prawda najczęściej spotykane jest właśnie łysienie u mężczyzn, jednak łysienie na czubku głowy, nadmierna utrata włosów z konkretnych powierzchni głowy czy też znacznie przerzedzenie włosów dotknąć może także kobiety.

Łysienie u mężczyzn a u dzieci i młodzieży

Co więcej, wbrew powszechnym opiniom, tak nieprzyjemna dolegliwość nie jest przeznaczona wyłącznie dla osób dorosłych. Coraz częściej można bowiem zauważyć łysienie u dzieci, szczególnie niemowląt i niewiele starszych maluchów. Jak informuje portal abcZdrowia, może być to związane z chorobą generyczną związaną z 6 chromosomem, ale nie tylko. W takich przypadkach ma się przeważnie do czynienia z łysieniem plackowatym. Jest to jednak choroba, którą można wyleczyć. Ważne jest jak najszybsze skonsultowanie się z lekarzem, którym po wstępnych badania wdroży odpowiednie i na dodatek skuteczne leczenie.

Rodzajów łysienia jest jednak więcej. Najczęściej spotykane to łysienie adrogenowe, które związane jest z tym, że mieszek włosowy wykazuje nadmierną wrażliwość na pochodną testosteronu, przez co wytwarzane włosy stają się cieńsze i zdecydowanie słabsze, a ich wzrost ulega poważnemu zaburzeniu. Prócz łysienia androgenowego wyróżnia się także:

Łysienie bliznowaciejące

Niezwykłe rzadki rodzaj łysienia, mający charakter zarówno wrodzony, jak i nabyty. Często towarzyszą mu inne dolegliwości i poważne zaburzenia, jak chociażby wady w rozwoju. Choroba polega na utracie włosów w wyniku trwałego zniszczenia torebki włosowej, na której miejscu tworzy się blizna. Tego rodzaju łysienia nie można odwrócić;

Łysienie łojotokowe

Powoduje łojotokowe zapalenie skóry. Często mylone z atopowym zapaleniem skóry lub łuszczycą, jest jednak całkowicie wyleczalne. Istotna jest szybka diagnoza i wdrożenie skutecznego leczenie zarówno ogólnego, jak i miejscowego. Do tego celu stosuje się leki o działaniu przeciwzapalnym i przeciwgrzybicznym;

Łysienie telogenowe

Polega na nadmiernym wypadaniu włosów w wielu miejscach na skórze głowy, ewentualnie innej części ciała, jeśli takowej dotyczy choroba. Spowodowane zanikiem mieszków włosowych i wydłużeniem fazy wzrostu nowych włosów. Może być wynikiem zaburzeń hormonalnych, stosowania niektórych leków, zatruć bądź ciężkich infekcji.

Źródła:
 1. Artykuł przeglądowy: Pierwotne łysienie bliznowaciejące, Kowalska-Olędzka E., Rakowska A., Słowińska M., Rudnicka L., Przegląd Dermatologiczny 2012; 3/2012, Numer: 99: 241-251.
 2. Alopecia: New Insights for the Healthcare Professional: 2013 Edition: ScholarlyPaper, Q. Ashton Acton, PhD, ScholarlyEditions, 2013, ISBN: 1481656791, 9781481656795
Możesz zostawić odpowiedź, lub trackback ze swojej własnej strony.

7 komentarzy to “Łysina u mężczyzn i kobiet – rodzaje schorzeń”

 1. Karo17 napisał(a):

  Naprawdę ważna jest dobra diagnostyka choroby, bo inaczej to nie podejmie się dobrego leczenia…

 2. XD napisał(a):

  Długo używałam bezmyślnie prostownicy do włosów i miałam je po jakimś czasie w naprawdę opłakanym stanie. Trycholog mi powiedziała, że część trzeba ściąć, a o resztę bardzo kompleksowo zadbać, czyli i wcierki, i odżywki, i dobre witaminki.

 3. Aleksa napisał(a):

  Cześć. Niestety cierpię na łojotokowe zapalenie skóry. Szukam suplementu witaminowego, ziołowego, który pomógłby mi zadbać nieco o włosy. Pani dermatolog wprawdzie przepisała mi tabletki, jednak po dwóch miesiącach kuracji kompletnie one nie działają. A bardzo dużo już wydałam zarówno na lekarzy jak i na suplementy. Chciałabym czegoś spróbować na własną rękę, jednak z autopsji wiem, ze “komercyjne” środki nic nie dają… Pomożecie?

 4. Judyta Podlasie napisał(a):

  Droga Alekso – coś w tym jest, że większość preparatów nie działa i przykro mi słyszeć, że dotknęło Cię to schorzenie. Mój mąż boryka się także z nadmiernym łysieniem i walczymy z tym przy pomocy Vital hair. To już trzeci preparat, po kapsułkach seboradin i Farmonie najskuteczniejszy. Pozdrawiam serdecznie.

 5. Dosia pl napisał(a):

  Dokładnie tak jak pani Judyta pisze – spróbuj Vital Hair! Kosmiczny preparat, niestety zbyt mało popularny! 🙂

 6. Judyta Podlasie napisał(a):

  Podrzucam jeszcze odnośnik do strony internetowej, gdyby ktoś tutaj zajrzał i się zaintrygował – https://vitalhair.pl/

 7. Aleksa napisał(a):

  Dziękuję uprzejmie, dobrze wiedzieć, ze w internecie także można otrzymać pomoc! <3

Zostaw odpowiedź

Strona powstała w oparciu o WordPress