Łysienie androgenowe – leczenie tego typu i nie tylko

Łysienie androgenowe

Problem łysienia dotyka olbrzymiej populacji. Powszechnie kojarzony jest on z mężczyznami, w której to populacji może on dotykać nawet połowy przedstawicieli. Łysienie bynajmniej wyłącznie dotyka mężczyzn – wiele kobiet musi zmierzyć się z traumatyczną i nieprzyjemną rzeczywistością utraty włosów. Każda osoba borykająca się z tym problemem rozważa, co na łysienie zastosować i jakie są możliwości skutecznego leczenia zaburzeń z całego spektrum łysienia. W wyniku szerokiego dostępu do informacji, coraz częściej można dowiedzieć się, jak leczyć łysienie plackowate i androgenowe.

Łysienie androgenowe leczyć trzeba jak najszybciej przy użyciu dostępnych środków

Prewencja farmakologiczna i kosmetyczna łysienia. Wiele osób w momencie dostrzeżenia pierwszych oznak utraty włosów zastanawia się, jak powstrzymać łysienie. Zaimplementowanie metod profilaktycznych zależy od rodzaju łysienia. W kwestii jak zapobiec łysieniu należy wziąć pod uwagę szereg kwestii. Dieta, aktywność fizyczna, używki – to wszystko przekłada się na postęp utraty włosów. W populacji męskiej największym problemem jest oczywiście łysienie androgenowe. Wywołane ono jest zmianami w krążeniu skóry głowy pod wpływem działania czynników hormonalnych. W tym przypadku sprawa tego, jak zatrzymać łysienie zależy wyłącznie od supresji aktywności hormonalnej w obrębie skóry głowy.

Leczenie łysienia androgenowego a podstawowe badania

Niesłychanie ważne jest diagnozowanie wszelkich problemów związanych z łysieniem. To jakie badania na wypadanie włosów dobrze robić zależy od zaawansowania łysienia, płci oraz wieku. W przypadku kobiet istotna może być ocena gospodarki hormonalnej. Patrząc na to, jakie hormony zbadać przy wypadaniu włosów dobrze wziąć pod uwagę:

 • testosteron,
 • androgeny,
 • hormony tarczycy: TSH, Ft3 i Ft4,
 • prolaktynę,
 • poziom witaminy D.

Badania warto wzbogacić o ocenę dermato i trichoskopową, czyli badanie skóry głowy z wykorzystaniem specjalnej kamery. Jest to istotne, gdyż inne jest leczenie łysienia androgenowego i zupełnie odmienna jest terapia innych grup schorzeń związanych z wypadaniem włosów.

Każdy sposób na łysienie zależy od jej pierwotnej przyczyny

Leczenie zależne jest od przyczyny. Dla przykładu leczenie łysienia plackowatego skupia się na hamowaniu czynników, które sprzyjają utracie włosów. Hamowana jest tutaj czynność immunologiczna oraz pobudzany jest wzrost włosów. W schorzeniu hormono-zależnym jak łysienie androgenowe leczenie skupia się przede wszystkim na hamowaniu aktywności hormonalnej, głównie poprzez zatrzymanie przemian testosteronu do dihydro-testosteronu, który wykazuje działanie uszkadzające na mieszki włosowe.

Coraz częściej w chorobie jak łysienie androgenowe leczenie naturalne jest również rozważane. Stosowane są specjalne preparaty o działaniu modyfikującym gospodarkę hormonalną oraz wzbogacone o naturalne składniki metody zabiegowe, jak choćby mezoterapia igłowa.

Łysienie plackowate – leczenie a problemy z immunologią

Patrząc jak dramatycznym schorzeniem jest łysienie leczenie okazuje się niesamowicie istotne. Pozwala istotnie poprawić nie tylko wygląd, ale i samopoczucie osoby dotkniętej tym nieprzyjemnym schorzeniem. Istotne okazać się mogą nowoczesne terapie. Kwestia tego – szczególnie w chorobach typu łysienie plackowate jak leczyć może stać się o wiele prostsza za pośrednictwem terapii z wykorzystaniem przeciwciał monoklonalnych i terapii genowych. Dla schorzeń autoimmunologicznych właśnie jak łysienie plackowate leczenie tego rodzaju okazać się może czymś wyjątkowym.

Preparaty na łysienie idealnie wspomogą leczenie!

Warto wybierać naturalne i przebadane preparaty na łysienie. Terapia hormonalna związana jest z wieloma niekorzystnymi działaniami niepożądanymi, a chałupnicze sposoby na łysienie nie są z kolei na tyle skuteczne. Wyważona terapia z zastosowaniem naturalnych suplementów, substancji pochodzenia roślinnego i witamin to najlepszy sposób na łysienie i na odzyskanie utraconych włosów.

Źródła:
 1. Łysienie androgenowe i plackowate – etiopatogeneza, obraz kliniczny oraz wybrane metody leczenia., Sulik M., Kaszuba A., Michalak I., Bała-Wojsznis A., Seneczko F., Nowa Klinika 2003
 2. Androgenetic Alopecia: Modern Concepts of Pathogenesis and Treatment, Masumi InabaYoshitaka Inaba, Springer Science & Business Media, 2013, ISBN: 4431670386, 9784431670384
Możesz zostawić odpowiedź, lub trackback ze swojej własnej strony.

5 komentarzy to “Łysienie androgenowe – leczenie tego typu i nie tylko”

 1. Mira78 napisał(a):

  Terapia hormonalna zniszczyła mi życie. Była niestety źle dobrana, miałam okropne nieprzyjemności, dlatego uważajcie do jakiego lekarza się wybieracie. Jeśli od razu nie skieruje Was na kompleksowe badania przed wypisaniem leków, to od razu stamtąd zwiewajcie… 🙁

 2. Kimi napisał(a):

  Mira76 – zawsze się właśnie tego bałam, a jak widać to nie są odosobnione przypadki, bo w internecie można wyczytać wiele takich historii. Dlatego ja po prostu sięgam po naturalne środki, chociaż łysienie plackowate to bardzo nieprzyjemne schorzenie…

 3. Alinka94 napisał(a):

  Jeżeli szukacie dobrego naturalnego preparatu to zachęcam do spróbowania Vital Hair. Spokojnie, tylko nie posądźcie mnie o jakaś kryptoreklamę. Vital Hair to skuteczny środek, szkdoa, że tak mało osób o nim wie. 🙂 I jest właśnie bardzo naturalny.

 4. Gosia napisał(a):

  Alinka98 – a w jakiej formie on jest, tzn. coś do łykania czy bardziej wcierka na skalp?

 5. Alinka94 napisał(a):

  To kapsułki. Chyba najlepiej będzie, jak poczytasz sobie bezpośrednio na stronce, gdzie można to kupić https://vitalhair.pl/.

Zostaw odpowiedź

Strona powstała w oparciu o WordPress